Cazın genç yüzü Nikki Yanofsky

Montreal’de yaşayan 19 yaşındaki caz müziği sanatçısı Nikki Yanofsky küçük yaştan beri ünlü müzisyenlerin ilgisini çekiyor. Müziğe ilgi duyan Yahudi bir ailenin kızı olan Nikki’nin 2014’te yıldızının uluslararası alanda parlaması bekleniyor

Cazın genç yüzü Nikki Yanofsky

Nikki Yanofsky’nin dünya çapında bir star adayı olduğuna kesin gözüyle bakılıyor. Babasının amatör orkestrası ile Yahudi Geriatri Merkezi yararına verdiği yardım amaçlı konserde solistlik yaptığında Nikki Yanofsky sadece 12 yaşındaydı. Bu olayın hemen ardından davet edildiği 2006 Montreal Uluslararası Caz Festivali’nin açılış konserinde 125 bin kişilik bir seyirci topluluğu önünde şarkı söyledi.

O zamandan beri Stevie Wonder ve Herbie Hancock gibi ünlülerle birlikte ‘I Believe’ şarkısını Vancouver Olimpiyatları için seslendirdi. Genç kızı koruması altına alan Quincy Jones, Nikki Yanofsky’nin bu yıl nisan ayında yayınlayacağı yeni albümü ‘Little Secret’ın de yapımcılığını üstlendi.

19 yaşındaki Nikki Yanofsky’nin kariyerini caz müziği alanında geliştirmesi tamamen rastlantı. Montreal Yahudi toplumunda yetişirken kökenlerinin müziği ile aldığı eğitim arasında ilişki kurmayı başaran Nikki, “Biz Yahudiler aile kavramına büyük önem veririz. Ailem müziğe bağlı, müzik hep bizim etrafımızda,” demekte. Bir caz festivalinde sahne alması istendiğinde Nikki, iTunes’de ‘caz’ı tıklamış. İlk dinlediği Ella Fitzgerald olmuş. “Onu dinledim ve caza âşık oldum” sözleri ile caza olan ilgisini dile getirmekte.

Henüz 14 yaşındayken Quincy Jones’un ilgisini nasıl çekmeyi başardığı sorulduğunda Nikki şöyle yanıt vermekte, “Bana ilgi göstermesinin nedeni o dönemlerde caz söyleyen benim kadar genç birinin bulunmamasıydı sanırım. Onun evinde bir araya geldiğimizde ‘Lullaby of Birdland’ ile ‘Somewhere Over the Rainbow’ şarkılarını söyledim ona. Bitirdiğimde kalktı, oturduğu iskemleyi fırlattı ve iki saat boyunca cazdan söz ettik”.

Nikki Yanofsky baharda piyasaya çıkacak ‘Little Secret’ albümünün şimdiye dek yaptığı en güçlü çalışma olduğunu ifade ederken, “Bu albümden önce nerede olmak istediğim hakkında bir fikrim vardı ama oraya nasıl ulaşabileceğimi bilmiyordum,” demekte.

Nikki hedefini şu sözlerle ifade etmekte, “En büyük amacım cazın geri dönüşünü sağlamak. Caz tabii ki hiçbir zaman yok olmadı, benim neslimden yani gençlerin ilgisini çekmekten, cazı genç müzikseverlere taşımaktan söz ediyorum”.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın