Fransa’da Yahudi aileler endişeli

CRIF Başkanı Roger Cukierman Yahudi ebeveynlerin çocuklarını devlet okullarına göndermekten çekindiklerini söyledi

Fransa’da Yahudi aileler endişeli

Fransa Yahudi kuruluşları çatı kuruluşu CRIF Başkanı Roger Cukierman, antisemitizm nendeniyle ebeveynlerin çocuklarını özel okullara kaydettiklerini söyledi. 26 Kasım Salı günü Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleşen antisemitizm konulu sempozyumda yaptığı konuşmada Cukierman; “Devlet okullarında çok az sayıda Yahudi öğrenci bulunmasının sebebi Yahudi ailelerin antisemitizmden endişe etmeleridir. Yahudi öğrencilerin çoğu Yahudi veya Hıristiyan özel okullarına devam etmekteler” dedi.

Fransa’da 1.137 Yahudinin katıldığı bir kamuoyu yoklamasında yüzde 85 antisemitizmi “büyük sorun” olarak niteledi. İngiltere’de gerçekleştirilen benzer bir kamuoyu yoklamasında antisemitizmden endişe edenler yüzde 48’di.

CRIF Başkanı; “Yahudiler Fransa ve Avrupa’da kendilerini güvende hissetmiyorlar. Brit Mila ve Kosher et kesiminin engellenme girişimleri oldukça rahatsız edici” şeklinde konuştu.

Buna rağmen Fransa Yahudilerinin kitlesel göçünden söz edilemeyeceğini vurgulayan Cukierman, her yıl 1500 ile 3000 arasında Yahudinin İsrail’e göç ettiğini, ancak bu sayının Fransa Yahudi nüfusunu etkilemediğini belirtti. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın