Eski sinagog artık OTEL

Eski sinagog artık  OTEL

İspanya’da 15. yüzyıl sinagog kalıntıları üzerine inşa edilen otelin yedinci katında küçük bir sinagog kuruldu. Lorca kentinde Aralık ayının ilk haftası açılışı gerçekleştirilen Parador de Lorca adlı dört yıldızlı otelde küçük bir sinagog açılması, Sefarad Beitenu adlı Yahudi kuruluşunun otel idaresi ile görüşmeleri sonucu sağlandı.

Murcia Economia gazetesinde yayınlanan habere göre Sefarad Beitenu kuruluşu başkanı Aharon Franco, yeni sinagogu sürekli açık ve işlevsel tutma konusunda Paradores Otelleri şirketi ile bir anlaşmaya vardı.

Antik sinagog kalıntısı otelin inşası sırasında gün yüzüne çıktı. Otelin yedinci katında sinagogun yanısıra oluşturulan bir Yahudi kültürü merkezi, İspanya Yahudi tarihi ve sinagog kalıntısındaki bulgular konusunda bilgiler içermekte.

Yahudi mirasının korunmasını savunan gruplar otelin inşasına karşı çıkınca yönetim, bazı bulguları ve mikveyi bina mimarisine dahil etme yönünde karar almıştı. Oteli ziyaret eden İsrail’in eski başhahamı Shlomo Amar bu mekanın Yahudi turizmi açısından önem taşıdığını belirtti.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın