Liderlerden Hanuka’da birlik mesajları

Hanuka Bayramı, devletin en üst seviyesindeki isimler tarafından kutlandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve çeşitli bakanlar yayınladıkları mesajlarla Türk Yahudilerinin bayramlarını kutladı

Liderlerden  Hanuka’da birlik mesajları

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Hanuka’yı şu sözlerle kutladı:“Yüzyıllardır bu topraklarda karşılıklı saygı, sevgi ve hoşgörü ruhuyla ahenk içinde bir arada yaşıyoruz. Köklü bir mazi kadar müşterek bir gelecek vizyonuyla birbirine kenetlenmiş durumdayız.

Bayramlar, bu güçlü beraberliğimizin bir kat daha perçinlendiği, sevinç ve coşkumuzun paylaştıkça çoğaldığı çok önemli zaman dilimleridir. Her yıl Hanuka Bayramı münasebetiyle sevinçlerine ortak olduğumuz Musevi vatandaşlarımız, dün olduğu gibi bugün de her sahada başarılı çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çabaların, ülkemizin parlak yarınlarının el birliğiyle inşasında önemli bir işlevi yerine getirdiğine inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, Musevi vatandaşlarımızın Hanuka Bayramı’nı bir kez daha kutluyor, esenlik ve mutluluklar diliyorum.”

Başbakan Tayyip Erdoğan da Başbakanlık resmi internet sitesinde yayınlanan mesaj şu ifadelere yer verdi: “Musevi vatandaşlarımızın ‘ışık bayramı’ ve ‘yeniden adanma bayramı’ olarak da adlandırdıkları Hanuka Bayramlarını en samimi duygularımla tebrik ediyorum.

Bizler, barış içinde bir arada yaşamayı, köken, ırk, mezhep, inanç ayrımı yapmamayı esas alan bir medeniyetin mensupları olmamız hasebiyle farklılıkları zenginlik olarak telakki ediyoruz.

Bu inancımızdan dolayı, ülkemizde yaşayan tüm kültürlere, tüm inançlara saygıyla yaklaşıyor, hiçbir insanımızı ötekileştirmiyor; tüm vatandaşlarımızın barış, huzur ve emniyet içinde, kendi inanç ve geleneklerini özgürce yaşayabilmelerine büyük önem veriyoruz.

Bu düşünceler eşliğinde, Musevi vatandaşlarımızın Hanuka Bayramı’nı en içten duygularımla tebrik ediyor; kendilerine huzur, mutluluk ve esenlikler diliyorum.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, Hahambaşı Rav İsak Haleva’ya gönderdiği kutlama mesajında, “İnanç atlasımızda özel bir yere sahip olan Yahudi yurttaşlarımızın Hanuka Bayramı’nı kutluyorum. Adanmışlığın kutsandığı böylesine güzel günlerin hayatın her gününe yayılması temel temennimizdir,” derken Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “İnsanlığın barış içerisinde bir arada yaşadığı bir dünya temennisiyle, Musevi vatandaşlarımızın ‘Hanuka Bayramı’nı bir kez daha tebrik ediyor, kendilerine huzur, mutluluk, başarı ve esenlikler diliyorum,” dileklerinde bulundu.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın