Yahudi eğitimi merkezi kapılarını kapadı

Yahudi eğitimi merkezi kapılarını kapadı

İspanya’nın merkezinde bulunan Yahudi eğitimi merkezi maddi kaynak yetersizliğinden dolayı etkinliğine son verdi. İspanya’nın bozuk ekonomik koşullarına koşut olarak iki yıl önce faaliyete açılan merkez kapılarını kapamak zorunda kaldı.

Yahudi eğitim merkezinin başkanı Rafael Camara, kuruluşundan bu yana merkeze maddi destek veren Jaen belediyesinin desteğine ara vermek zorunda kaldığını söyledi. Jaen Belediye Başkanı Jose Enrique Fernández de Moya, kentin Yahudi eğitim merkezine yaptığı maddi kaynakların tükendiğini belirtti.

Ekonomisi bozulan ve işsizlık oranı yüzde 25’e çıkan İspanya’da birçok alanda kesintiler yapılıyor. Oysa 2008 yılından itibaren bu ülkenin birçok kentinin belediyeleri, ABD, İsrail ve Latin Amerika’dan Yahudi turistleri çekmek için eski Yahudi mirasını canlandırmak üzere projeler geliştirmişler ve bu projeleri hayata geçirmişlerdi.

Jaen’deki Casa Sefarad-İsrael merkezi, Sefarad kültürü araştırmalarını teşvik etmek üzere 2006 yılında kurulan ve Madrid’de aynı adı taşıyan kuruluşun yerel bir koludur.

Buna karşılık İspanya’nın batısında yer alan Universidad International del Mar geçtiğimiz hafta, Ortaçağ’da Lorca kentindeki Yahudi varlığını araştırmak üzere bir kursun açıldığını ilan etti.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın