İngiltere’de görev değişimi

İngiltere’de Baş Haham Jonathan Sacks’in görevini devralan yeni Baş Haham Ephraim Mirvis, sinagogları Yahudi kültürü merkezine dönüştürmeye çalışacak İ

İngiltere’nin yeni Baş Hahamı Ephraim Mirvis, 1 Eylül’de Londra merkezinde düzenlenen ve 1400 kişinin katılımı ile gerçekleşen bir törenle görevine başladı. Prens Charles, muhalefet lideri Ed Miliband, Westminster Baş Piskoposu Vincent Nicholls, görevini tamamlayan Baş Haham Jonathan Sacks ve yerel yönetimden ileri gelenler törene katılan kişiler arasındaydı.

Sinagogları canlandırmayı hedefleyen Ephraim Mirvis yaptığı konuşmada, “Geleneksel olarak  sinagoglarımız dualarımızı toplu olarak yaptığımız dua evleri olmuştur. Görevim süresince bu dua evlerini, sosyal yaşam, din ve eğitim merkezli Yahudi kültürünün güçlendirileceği evlere dönüştüreceğim,” dedi.

1704 yılından bu yana İngiltere’nin 11. baş hahamı olan Ephraim Mirvis, 1956’da Güney Afrika’da doğdu, dini eğitimini İsrail’deki Kerem BeYavne ve Har Etzion yeşivalarında gördü. 1984 -1992 yılları arasında İrlanda’da baş hahamlık yaptı.

Törendeki konuşmasında, Yahudiliğin sadece Yahudiler için değil, tüm dünya için faydalı olduğuna inandığını belirten Mirvis, “Günümüzdeki aşırı dindarlığın sebebi korkudur; değişim korkusu, kaybetme korkusu, denetleyemediğimiz bir dünyadan korku. Bizlerin birer Yahudi olarak görevi, inancın korku olmadığını söylemektir. İnanç korkunun panzehiridir. Hoşgörünün, güzelliğin, ruhani cömertliğin sesi olalım,” ifadesini kullandı.

Tören süresince mavi bir kipa giyen Prens Charles, bu türden bir etkinliğe katılan ilk kraliyet mensubu oldu. Londra’nın kuzeyindeki St John’s Wood Sinagogu’nda gerçekleşen etkinlikte Baş Haham Ephraim Mirvis Suriye’de yaşanan vahşete de değindi. Avrupa’da yükselen antisemitizme karşı İngiltere’deki hükümetlerin ve parlamentonun verdiği mücadeleyi takdir ettiğini belirten Mirvis, “İngiltere’de hükümet ve parlamento Yahudilere karşı tehditlerin tüm toplumumuza karşı tehditler olduğunun bilincindedir,” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın