AJANDAM: Yazı Uğurlarken

Ne dinleyelim, Nereye uğrayalım, Ne izleyelim ?

AJANDAM: Yazı Uğurlarken

NE DİNLEYELİM?

İKSV, klasik müziğin iki dev solisti Martha Argerich ve Gidon Kremer'i ilk kez birlikte ağırlıyor. 30 yılı aşkın süredir birlikte gerçekleştirdikleri kayıtlar ve konserlerle sayısız müzikal ziyafete imza atan Gidon Kremer ve Martha Argerich 26 Kasım Salı akşamı saat 20.00'de Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda buluşuyor. 19. ve 20. yüzyıl piyano yapıtlarına getirdiği yorumları birçok müzik eleştirmeni tarafından referans kabul edilen, çağımızın en büyük piyanistlerinden Martha Argerich'in repertuvarı Bach'tan Bartok'a, Beethoven'den Messiaen'a geniş bir yelpazeye yayılıyor. Günümüzün önde gelen keman virtüözlerinden Gidon Kremer ise Kraliçe Elizabeth, Paganini ve Çaykovski Yarışmaları'nda kazandığı ödüllerin ardından baş döndürücü bir kariyere imza attı.  Biletler İKSV ve Biletix’te.

NEREYE UĞRAYALIM?

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) ve Akbank tüm dünyanın merakla takip ettiği ünlü İngiliz çağdaş sanatçı Anish Kapoor’un eserlerini 10 Eylül 2013 – 5 Ocak 2014 tarihleri arasında Sakıp Sabancı Müzesi’nde sanatseverlerle buluşturacak. 1990 yılında Venedik Bienali'nde İngiltere'yi temsil eden, 1991 yılında Turner Ödülü'ne layık görülen ve 2012 Olimpiyat Oyunları kapsamında Londra'nın kamuya açık en büyük heykeline imza atan Anish Kapoor'un şaşırtıcı eserleri sanatseverlerle buluşacak. Daha önce hiç sergilenmeyen heykellerin sanatseverlerle buluşacağı sergide, dünyada soyut heykel sanatına yeniden anlam kazandıran başlıca sanatçı olarak tanınan Kapoor'un heykel ile mimariyi, mühendislik ve teknolojiyi buluşturduğu tonlarca ağırlıktaki eserleri yer alacak. Sergi kapsamında, güncel sanatın geleceğinin tartışılacağı ve önde gelen sanatçılarının inceleneceği konferans, eğitim ve etkinlikler de gerçekleştirecek.

NE İZLEYELİM?

Eminönü’ndeki aile yadigârı tarihi Ali Paşa Hanı’nı açık hava tiyatrosuna dönüştürerek İstanbul’a yeni bir sahne kazandıran Genco Erkal, sezonu açtı. ‘Yaşamaya Dair - Bursa Cezaevi’nden Mektuplar’la seyircilerin Nazım Hikmet özlemini giderecek olan Erkal; 12-13-14-15 Eylül tarihlerinde saat 21.00’de sahne alıyor. Tiyatro sezonuna en son veda eden tiyatro topluluğu olan ve arayı çok uzatmadan perdelerini açarak tüm hızıyla sezona başlayan Dostlar Tiyatrosu; tiyatro severlere açık havada tiyatro keyfi yaşatmaya devam ediyor. Nazım Hikmet tutkusuyla bilinen Erkal’ın, hanın doğal dekorunda Tülay Günal ile birlikte sahnelediği ve büyük beğeni toplayan ‘Yaşamaya Dair - Bursa Cezaevi’nden Mektuplar’; yılın en güzel zamanlarından olan Eylül ayında kesinlikle izlenmeye değer. (Rezervasyon için: 212 519 00 27) 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın