Letonya’da Yahudi kurtaranlar onuruna müze açılışı

İkinci Dünya Savaşı’nda, Nazi işgali altındaki Letonya’da 50 Yahudi’yi mutlak bir ölümden kurtaran Rigalı çiftin onurlandırılma törenine İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres de katıldı.

Letonya’da Yahudi yaşamı kurtaran kişileri onurlandırmak üzere bir müzenin açılışı gerçekleşti. Letonya’nın başkenti Riga’nın merkezindeki müze bir zamanlar Zanis Lipke adlı bir liman işçisinin evinin karşısında yer alıyor. Zanis Lipke ve eşi 9 metrekarelik bir bodrum katında gizledikleri Yahudileri Nazilerden kurtarmayı başarmışlardı.

Üç ayrı bölümden oluşan ve koyu renk ahşaptan inşa edilen müze klostrofobik bir ortam yaratmakta ve ziyaretçilere yer altı mevzilerinde dolaşıyormuş izlenimini vermekte. Müzenin açılış törenine Şimon Peres, Letonyalı meslektaşı Andris Berzins ile birlikte katıldı.

İkinci Dünya Savaşı’nda 25 bin Letonya Yahudi’sinden sadece 200 kişi hayatta kalabildi. 50 Yahudi’nin hayatını kurtarmayı başaran Zanis ve Johana Lipke çifti 1966 yılında Yad Vaşem Holokost Araştırma Merkezi tarafından Uluslararası Dürüst payesi ile onurlandırıldılar. Zanis 1987’de, eşi Johana 1990’da hayata veda ettiler.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın