Hamdallah’ın istifası kabul edildi

Filistin Başbakanı Hamdallah’ın yardımcılarının yetki alanlarının sınırlandırılması konusundaki ısrarının tartışmayı kuvvetlendirdiğini söyleniyor

Hamdallah’ın istifası kabul edildi

Filistin lideri Mahmud Abbas iki hafta önce göreve başlayan Başbakan Rami Hamdallah’ın istifasını kabul etti.

Hükümet yetkilileri yaptıkları açıklamada perşembe günü Hamdallah’ın beklenmeyen bir şekilde istifa etmesiyle baş gösteren krizin nedeninin ‘güç savaşı’ olduğunu ve bu durumun doğrudan Hamdallah’a bağlı olarak çalışacak iki yardımcıyı Abbas’ın atamasından ve onlara sınırsız yetki vermesinden kaynaklandığını söyledi.

Yetkililer yaptıkları açıklamada, “Hamdallah, cuma günü istifasını geri çekmeyi kabul etti ancak daha sonra yapılan toplantıda yardımcısız çalışmayı ya da yanında çalışacak kişilerin sınırlı yetkilerinin olması şartını koydu. Bu durum başbakanın yetkileri ile ilgili tartışmanın yeniden şiddetlenmesine neden oldu ve Abbas’ın Hamdallah’ın istifasını kabul etmesiyle son buldu,” dedi.

İngiltere’de eğitim almış bir dil bilimci olan 55 yaşındaki Rami Hamdallah 1998 senesinden beri Nablus’taki Necah Üniversitesi’nin rektörlüğünü yapıyordu.

Hamdallah’ın kısa süreli olarak göreve gelen kabinesinde ezici çoğunluğu Abbas tarafından yönetilen El Fetih partisinin üyeleri oluşturmaktaydı. Politik çevrelerde Abbas’ın nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın