‘Gezgin Yahudi’ son yolculuğuna çıktı...

Fransız Yahudisi Georges Moustaki 23 Mayıs Perşembe günü Nice’de yaşamını yitirdi

‘Gezgin Yahudi’ son    yolculuğuna çıktı...

3 Mayıs 1934’de Mısır’da dünyaya gelen Yunan asıllı Fransız müzisyen George Moustaki, Edith Piaf ile yaşamış olduğu aşk ile biliniyordu. Edith Piaf, Serge Reggiani, Dalida, Yves Montand gibi ünlü Fransız sanatçılarına pek çok beste veren George Moustaki bir Türkiye sevdalısıydı. Sufi müziği ile yakından ilgilenmiş olan sanatçı bu sesler ile yaptığı son bestelerini konserlerinde seslendiriyordu.

Moustaki 1969 yılında ‘Le Meteque’ şarkısı ile büyük bir üne kavuştu. Motosiklet ve Ping-Pong sporunu çok seven sanatçı Paris’te yaşıyor ve bir süredir sağlık sorunları ile uğraşıyordu. ‘Gezgin Yahudi’  lakabı ile tanınan Moustaki 300’den fazla ölümsüz esere imza atmıştı. Uzun sakalı, yumuşak gözleri ve kıvırcık saçlarıyla ‘Mesih’ yakıştırması yapılan Moustaki’, ‘Milord’ şarkısı Edith Piaf tarafından seslendirilince küresel bir üne kavuşmuştu. Asıl adı Guiseppe Mustacchi olan Moustaki, 1951 yılında Paris’e yerleştikten sonra adını idolü Fransız şarkıcı Georges Brassens’a atıfla ‘Georges’ olarak değiştirmişti.

Repertuarında Fransızca, İtalyanca, İngilizce, Yunanca, Portekizce, Arapça ve İspanyolca şarkılar bulunan ünlü yıldızın eserleri de Yves Montand, Barbara, Dalida, Juliette Greco ve Pia Colomba gibi efsane isimlerce seslendirilmişti.

Çok sayıdaki besteleri arasında ‘Les Meres Juives’ (Yahudi Aneler) adlı bir bestesi de bulunan Moustaki, geçtiğimiz aralık ayında RTL radyosuna verdiği söyleşide doğduğu kent İskenderiye’de gömülmek istediğini söylemişti. Fransa Kültür Bakanı Aurelie Filipperti, “O insani değerlere önem veren büyük bir şairdi” ifadesini kullandı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın