Hintçe romanda Yahudi portresi

Sheela Rohekar’ın yazdığı ‘Miss Samuel: Ek Yahudi Gatha’ adlı kitap, Hindistan Yahudileri edebiyatında önemli bir dönüm noktası oldu. Ülkenin en küçük dini azınlığı hakkında yazılan ilk kitap 52 yıl önce yayınlanmıştı

Hintçe romanda Yahudi portresi

Hintçe yazan tek Yahudi yazar Sheela Rohekar, Hindistan’daki Bene Israel toplumunun yaşamına ışık tutan son romanı ‘Miss Samuel: Ek Yahudi Gatha’ yı yayınladı. Lucknow Book Club tarafından düzenlenen kitabın tanıtımı ülkenin prestijli bir mekânı sayılan Sangeet Natak Akademi’de gerçekleşti. Bu yeni kitabın yayınlanması Hindistan’daki Yahudi edebiyatı açısından önemli bir adım oldu. Bundan önce ülkedeki en küçük azınlık olan Yahudileri konu edinen Meera Mahadevan’ın yazdığı ‘Apna Ghar’ adlı kitap 1961’de yani tam 52 yıl önce yayınlanmıştı.

Sheela Rohekar, Hint halkının iki bin yıldır bu ülkede yaşamalarına rağmen ülkelerindeki Yahudilerin farkında olmamasını göz önüne alarak böyle bir kitabın ilgi görebileceğini düşünmemişti. Hintlilerin büyük çoğunluğu ülkede sayıları oldukça düşük olan Yahudileri hiç tanımıyor veya varlıklarını dolaylı yoldan duymuş oluyor.

Rohekar; “İsveç’teki Uppsala Üniversitesi’nden Prof. Heinz Werner Wessler bana, Hintçe ve Gujarati edebiyatında 40 yılı aşkın yıllık kariyerim süresince Yahudi karakterler veya Yahudi temalar içeren bir öykü veya roman yazıp yazmadığımı sorduğunda gerçekten çok utandım. Bu soru aklımı kurcaladı. Ve işte şimdi ‘Miss Samuel: Ek Yahudi Gatha’ adlı romanım Yahudi bir aileyi konu ediniyor ” diyor.

1968 yılında kısa öykülerle yazın hayatında kendinden söz ettiren Rohekar, ‘Dinant’ adlı romanı ile ülkenin en prestijli edebiyat ödülü ‘Yashpal’i kazandı. Bunu ikinci romanı ‘Taviz’ izledi. Romanın konusu biraz da Sheela Rohekar’ın özel yaşamını andırır. Dinler ve toplumlar arasındaki ilişkilerin işlendiği romanda Hintli Reva karakteri Anvar adlı bir Müslüman ile evlidir. Karışık bir evlilik yapan Sheela Rohekareşi Hindu bir yazardır. Çiftin tek oğulları ne Hindu, ne de Yahudi’dir.  Sheela Yahudiliğine bağlı olduğu halde oğlu Budizm’i tercih etmiştir.

Sheela Rohekar evliliğinden şöyle söz ediyor: “Bir Hindu Kayastha (bir kast) ile evliyim. Düğünden sonra oldukça tedirgindim. Tedirgin olmakta da haklıymışım. Eşimin ailesindeki eğitimsiz yaşlı kadınları beni gönülsüzce kabul ettilerse de benim elimden ne bir şey içtiler ne de yediler”.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın