Ailemizin C Vitamini Oyunları

Keyif ile takip ettiğim Sıfır Kilometre Bızdıklar adlı internet sitesinde çok ilginç başlıklı bir yazı okudum ve yıllardır savunduğum bir konuda ne kadar haklı olduğumu bir daha anladım

Ailemizin C Vitamini Oyunları

Çocuklar ile oyun oynamanın önemini, çocuklara oyun oyanacak zaman ve alan yaratmanın kazandırdıklarını, aile dinamiğinizi kurarken oyunun rolünü, çocuğunuz ile ilişki kurarken ki oyunun olumlu etikisini, yaratıcılıklarını geliştirmelerinde, kendilerini ifade edebilmeleri için kendi kuralları ile oyunlarını kurmalarının yararlarını okudukça televizyon ve elektronik aletlerin başında geçirdikleri o gereksiz ve boş zamanların ne kadar büyük kayıp olduğunu bir kez daha anladım.

Hangimiz çocuğumuzun en çok sevdiği oyunu biliyoruz, ya da hayalindeki kahramanı tanıyoruz? Hayal dünyasını hiç onunla birlikte gezdik mi? Evde farklı rollere bürünüp doğaçlama tiyatrolar yaptık mı? Müziği sonuna kadar açıp saçma hareketler ile dans ettikmi onunla? En son ne zaman onlar ile oyun oynadık, onların oyunu ve kuralları kurmasına izin verdik? Telefonumuza cevap vermeden, e-maillerimizi kontrol etmeden, evdeki işleri, ofisteki konuları düşünmeden, oyunu yarıda bırakmadan tam yoğunlaşmış halde kendimizi onlara verdik? En son ne zaman iPad’de, bilgisayarda veya televizyon karşısında dizimiz, oyunumuz ile meşgul olduğumuz için onları başımızdan savdık? Peki en son ne zaman bizi dikkatlice başka birşey ile ilgilenmeden dinlemedikleri için kızdık? Derslerini yaparken dikkatleri başka şeye kaydığı için kızdık? Yemeğini bitirmediği için zorla masada oturttuk?

Hangi soruların cevaplarını daha kolay bulabildiniz? İşte yapmanız gerekeni biliyorsunuz. Ben biliyorum. Eşimin yıllardır benim ile dalga geçtiği, benim zorum ile de olsa ara sıra oynadığımız kutu oyunları, ‘Mecburi Geleneksel Aile Oyun Zamanını’ uygulattığım için çok mutluyum. Çünkü gerçekten ailemizin C Vitamini oyunlardır. Birbirimizi tanıdığımız, sınırlarımızı çizmeyi ve korumayı ilk öğrendiğimiz yerlerden biridir aile içi oyunlar. Gelecek yıllarda ise geçmişten tadı damağımızda kalacak en güzel hatıralarımızdandır çocuklarımız ile oyunlar.

Sevgi ile kalın, sevgiyi paylaşın...

Tiyatrodan Seçmeler

Akbank Çocuk Tiyatrosu... İçerisi Dışarısı oyunu 25 Mayıs’ta saat 11.30’da, Akbank Sanat’ta. (Biletix)

 

Kitap Kurdu

Pinokyo  Carlo Collodi’nin yazdığı bir klasik olan Pinokyo’yu her çocuk tekrar ve tekrar okumaktan keyif alacaktır.

Geçmişe Tırmanan Merdiven

Behiç Ak’ın yazdığı küçükler kadar büyüklerin bile ilgisini çekebilecek bir kitap.

 

Kraliçeyi Kurtarmak

Vladimir Tumanov’un bu serisinde sihir ve mistik iç içe, bakalım Alex yolda bulduğu tüm matemetik problemlerini çözen sihirli kalem ile yolda bulduğu kitapta okuduğu ve kurtarmak istediği kraliçeyi kurtarabilecek mi? 

 

Pedidegree Pedfest 2013

9 Haziran Pazar günü saat 10.00-19.00 arası LifePark İstanbul’da yapılacak olan PEDİDEGREE PEDFEST’te barınaklara destek olarak hayvan sahiplendirme ve çocuklara yönelik şenliklerle güzel bir Pazar günü geçirebilme şansını yakalayın.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın