AJANDAM: Ne Dinleyelim, Nereye Gidelim

AJANDAM: Ne Dinleyelim, Nereye Gidelim

NE İZLEYELİM?

Bu sene 30 Mart-14 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan 32. İstanbul Film Festivali kapsamında gösterime girecek olan Bekçiler (SHOMEREI HA´SAF | THE GATEKEEPERS), 2012 Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği: En İyi Belgesel, 2012 New York Film Eleştirmenleri Birliği: En İyi Belgesel 2012 ABD Ulusal Eleştiri Kurulu: En İyi Beş Belgesel dalında ödüllere layık görüldü. Dror Moreh’in yönettiği ve Avraham Shalom, Yaakov Peri, Carmi Gillon, Ami Ayalon, Avi Dichter, Yuval Diskin’in başrollerini paylaştığı 2012 İsrail-Fransa-Almanya-Belçika yapımı film bu yıl En İyi Belgesel dalında Oscar adayları arasındaydı. 100 Yılın İtirafları’ndan esinlenen filmin konusu kısaca şöyle: Dünyanın en gizli kapaklı ve belki de en çok tartışılan örgütlerinden biri, üyeleriyle kalsa iyi, kendi yöneticileri tarafından ifşa ediliyor: İsrail gizli servisi Şin Bet´in altı eski müdürü ilk kez kendi izlenimlerini paylaşmayı ve eylemlerini, kararlarını ve başlıca olayları anlatmayı kabul ediyor. Röportajlar sadece Altı Gün Savaşı sonrası gerçekleşen işgale ışık tutmakla kalmıyor, hem İsrail’in hem de Ortadoğu’nun, politikacıların ve ahlakın iç yüzünü aydınlatıyor. Gösterimler: 4 Nisan saat 21.30 ve 6 Nisan saat 13.30’da Beyoğlu Sinemasında.

 

NEREYE UĞRAYALIM?

İş çıkışı arkadaşlarınızla bir ‘drink’ almak mı istiyorsunuz? Perşembe akşamları canlı müzik eşliğinde nostaljik şarkılar söylemek mi? Ya da Cumartesi akşamları yemek sonrası kulaklarınızın pasını silecek bir DJ performansıyla coşmak mı? Hepsi için tek bir önerim var: Nişantaşı Sofa Hotel’in roof’undaki Frankie. Mayıs 2012’de açılan ve Sezen Aksu’nun da ortaklarından biri olduğu Frankie, Restoran ve Bar-Lounge konseptiyle hizmet veren seçkin bir mekân. Yaz aylarında tamamen açılan tavan ve terasıyla da hizmet veriyor; içkinizi yudumlarken İstanbul manzarasının seyrine dalacağınız bir atmosfer sunuyor. Mutfağı 15 yıldır Türkiye’nin sayısız otel ve restoranda Executive Chef olarak görev yapan Maximilan J.W. Thomae tarafından kuruldu ve kendisi Türk ve Dünya mutfağına getirdiği yenilikçi yaklaşımını Frankie’ye başarıyla aktardı. (www.frankieistanbul.com).


 

NEREYE GİDELİM?

SALT Galata’da sergilenen 1+8, Türkiye ve sekiz komşusu üzerine Cynthia Madansky ve Angelika Brudniak tarafından çekilmiş aynı adlı belgesel filmin sekiz ekranlı bir video enstalasyonundan oluşuyor. Her ekranda Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Irak, İran, Nahçıvan, Suriye ve Yunanistan sınırlarının iki tarafındaki hayatlardan kesitler sunuluyor. Enstalasyon, Türkiye sınırlarında yaşayan kişi ve toplulukların hikâyelerini, Madansky ve Brudniak’ın iki yıllık araştırmaları süresince yaptıkları çekimler temelinde sergiliyor. Sınırın her iki tarafına da bakılması çift yönlü bir perspektif sağlarken her bir ekran “ben”in birer yansıması ve “öteki”ne açılan birer pencereye dönüşüyor. İzleyiciyi sekiz sınırla birden kuşatan enstalasyon, Türkiye’nin jeopolitik konumunun ne kadar önemli ve bir o kadar da karmaşık olduğunu ortaya koyuyor. Bu bağlamda kimlik, aidiyet ve ulus kavramlarını sorguluyor. İzleyicinin dikkati, bir seferde sadece bir sınırın sunulduğu ve bu esnada diğer ekranlarda komşu sınırlardan sessiz görüntülerin aktarıldığı bir koreografiyle yön değiştiriyor.

 

NEREDEN ALALIM?

HediyeEvinizde.com online alışveriş yapmayı sevenlerin zevkli hediyeler bulabileceği yeni bir alışveriş sitesi. Her fiyat aralığında tüm sevdiklerinizin yüzünü gülümsetecek değişik hediyeler bulunabiliyor. Alınan hediyeler ücretsiz olarak hediye paketi yapılıyor. Yeni ev hediyelerinden, ofis hediyelerine, takı ve aksesuarlardan bebek/çocuk hediyelerine kadar geniş bir yelpazeye sahip. Espresso makinelerden, mini hoparlörlere, baby shower’lar için kişiye özel bebek bezi pastalarından, Swarovski taşlı takılara herkesi mutlu edecek seçenekler kolayca bulunabiliyor. Kişiye özel önerilerle, keyifli ve pratik bir online alışveriş anlayışı... Ayrıca müşterilerine hediye yollamak isteyen firmalar, özel günler için anlaşma yapılabiliyor ve Türkiye’nin her yerine hediye yollayabiliyor. Üstelik 100 TL üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz. Her sitede bulunmayan değişik tasarımcıların ürünlerine burada rastlamak mümkün: Tohum Design, Atölye 26 gibi... Yüzünüzü gülümseten hediyeler için, yeni adresiniz www.hediyeevinizde.com

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın