TV sahibine Kiev’de bombalı saldırı

TV sahibine Kiev’de bombalı saldırı

Ukrayna Yahudi Kongresi Başkanı, işadamı ve yardımsever bir kişi olan Vadim Rabinovich 4 Mart Pazartesi günü Kiev’de bombalı saldırıya uğradı.

Rusya’nın günlük gazetesi Komsomolskaya Pravda’da yayımlanan bir habere göre Rabinovich’in arabasına küçük çapta bir bomba atıldı. Avrupa Yahudi Parlamentosu’nun da eş başkanı olan Rabinovich’in saldırı sırasında araçta bulunup bulunmadığı kesinlik kazanmadı.

Ukrayna’daki United Jewish Community’nin (Birleşik Yahudi Cemaatleri) web sitesine 18 Ocak günü yaptığı açıklamada Vadim Rabinovich Ukraynalı yetkilileri kendisine ait televizyon kanalı Jewish News 1’i (JN1) bir hafta içinde satması yönünde fiziksel baskı yapmakla suçlamıştı. Açıklamada, “Bir hükümet yetkilisi 17 Ocak günü Rabinovich’i ziyaret etti ve fiziksel şiddet kullanarak onu JN1 televizyon kanalını transfer etmeye zorladı” ifadesi yer aldı.

Yerel televizyon kanalı News One da bu ziyaretçinin Ukrayna yönetiminin güçlü bir üyesi olan siyasetçi Boris Podolski Evseevich olduğunu iddia etti.

2011 yılında Rabinovich ile aynı zamanda Avrupa Yahudi Birliği’nin de başkanlığını yapan Ukraynalı Yahudi işadamı Igor Kolomoisky tarafından kurulan JN1 televizyonu Yahudilik konularını da yansıtan bağımsız bir medya kuruluşu. 2012 yılının ekim ayında gerçekleşen seçimlerde aşırı sağ parti Svoboda’nın parlamentoda 38 sandalye kazanmasının ardından Ukrayna’da Yahudilere yönelik antisemitizmin yükselişe geçtiği gözlemlendi. Hatta geçtiğimiz Ocak ayında Ukraynalı Yahudi liderler uluslararası kamuoyuna ülkelerinde artan antisemitizme karşı mücadelede etkin olunması çağrısında bulundular.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın