Bardağınızın yarısı boş mu dolu mu?

Bardağınızın yarısı boş mu yoksa dolu mu? Siz olsanız nasıl cevap verirdiniz yarı yarıya dolu olan bir bardak olsa elinizde? Derler ki hayata bakış acımızı belli edermiş vereceğimiz cevap. Bir düşünün bakalım? Siz iyimser misiniz, yoksa kötümser mi? Sizi bilmem ama ben önce bir bardak tutabildiğime şükrederdim, sonra bir bardağım olduğu için şükür ederdim, en son da dolu olduğu için şükrederdim... Tabii ki bunu devam ettirebilirdim… İçebildiğim için şükrederdim vs… Sahip olduklarımızın değerini bilmek, ister maddi ister manevi, ister ise hayatımızdaki kişiler olsun, ara sıra unuttuğumuz bir şey. Oysa yaşadığımız her ‘an’ ve paylaştığımız her ‘anı’ çok değerli. Çünkü ne zaman biteceğini bilmiyoruz. Öyle ise neden değerlendirmiyoruz elimizdeki zamanı ve halen inat ediyoruz karşımızdakileri kırmaya, egomuzun esiri olup onu takip etmeye, taviz vermemeye ve kalbimizi duymamaya… Kim bilir? Vardır bir sebebi elbet… Umarım hepimiz geç olmadan farkına varırız tek kalıcı şeyin SEVGİ olduğunu, diğer herşeyin ise sadece ihtirastan doğduğunu…

Sevgi ile kalın, sevgiyi paylaşın…

Çocuklarla Sanat Zamanı

 İSTANBUL MODERN’DE…

• Renklerin Sihirbazı – Fahrelnissa Zeid’i Tanımak (8-10 yaş) 2 ve 16 Mart’ta saat 11.00 ve 15.30’da; 23 Mart’ta saat 10.00 ve 13.30’da.

• Çevreci Atölye – (7-12 yaş) 9 Mart ve 13 Nisan’da saat 11.00’de; 27 Nisan’da 13.30’da, 28 Nisan’da saat 10.00 ve 15.30’da.

• Müzede Desen Çalışmaları  – (11-13 yaş) 23 Mart’ta saat 11.00’de.

 Detaylı bilgi için: www.istanbulmodern.org, (0212) 334 73 48.

PERA MÜZESİ’NDE…

• Göz Kamaştıran Renkler – (4-6 yaş) Bu atölyede çocuklar, doğada olmayan çarpıcı olan floresan renklerle palet üzerinde hazırlayacakları karışımları siyah fon kağıdı üzerinde kullanarak özgürce resimlerini gerçekleştirecekler. 24 Mart’ta saat 12.20’de, 14 Nisan’da saat 12.20’de

• Çamurdan Yüzler – (4-6 yaş) Çocuklar, Nickolas Muray’ın portrelerinden yola çıkarak aynada yüzlerini inceleyerek kil ile kendi portrelerini yapacak ve boyayacaklar.  23 Mart’ta saat 11.00’de; 7 Nisan’da saat 12.20’de.

• Suyun Üstündeki Resim: Ebru – (7-14 yaş) Çocuklar, geleneksel ebru sanatıyla tanışarak, küçük dokunuşlarla boyaların su üzerindeki büyülü şekillerini kağıda aktaracaklar. 24 Mart’ta saat 15.00’te; 20 Nisan’da saat 14.00’te.

• Kutudaki Hikaye - (7-14 yaş) Diorama (üç boyutlu model) atölyesinde çocuklar, sergide yer alan resimlerin konularından esinlenerek ya da hatırladıkları bir hikayeden yola çıkarak küçük bir senaryo hazırlığının ardından, düşündükleri sahneyi, karton ve farklı malzemelerle bir kutu içerisinde canlandıracaklar. 23 Mart’ta saat 14.00’te;  7 Nisan’da saat 15.00’te. Detaylı bilgi için: www.peramuzesi.org.tr,  (0212)334 99 00 (4).

BORUSAN CONTEMPORARY, PERİLİ KÖŞK’TE…

• Mekanik Kuş Yapıyoruz – (7-11 yaş) 30 dakika süren rehberli, zaman zaman dramanın kullanıldığı kısa müze gezisi sırasında Choe U-Ram’ın, üç boyutlu çalışmaları yakından inceleniyor. Kuş, konstruksiyon, heykel ve üç boyutluluk kavramlarının incelendiği eğlenceli bir teknolojik heykel çalışması. 24 Mart’ta saat 13.00 ve 15.30’da.

Detaylı Bilgi İçin: www.borusancontemporary.com 

KOÇ MÜZESİ’NDE… 

Matematik, biyoloji ve mutfak atölyeleri sırası ile 16-23-30 Mart tarihlerinde 6 yaştan itibaren tüm çocuklar için. (Detaylı bilgi: biletix veya www.rmk-museum.org.tr)

 

Beyaz Perdeden Seçmeler

Hazine Avcısının Maceraları

3D olarak 15 Mart’tan itbaren ekranlarda…

 

Kitap Kurdu

Aziz Nesin’den ‘Şimdiki Çocuklar Harika’... 23 Nisan’da yapılan bir anket sonucunda çocuklara karşı yalnış davranıldığı ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Aziz Nesin iki çocuğun mektuplaşmasını anlatan ve bu mektuplarda çocuklara yapılan haksızlıları konu alan bu kitabı kaleme aldı.

Okul öncesi çocuklara hem eğlenceli hem de öğretici kitaplar…

Becerikli Çocuk: Çeşitli konu ve kavramlarla 8 zekâ alanına ait örnek etkinlik ve uygulamalar yer alıyor. Morpa Kültür Yayınları’ndan çıktı.

Ben Problem Çözerim: Çocuklarınız olasılıkları düşünme, akıl yürütme, seçenekler yaratma, neden-sonuç ilişkisini kurma, parça-bütün ilişkisini kurma, düşünme ve üretme, ipuçlarını değerlendirme, karar verme, sonuç çıkarma ve benzeri tüm problemleri çözmeyi başaracaklar... (Morpa Yayınları)

Çevremiz Dizisi: 5-7 yaş çocukları için doğa ile ilgili eğitici konuları basit bir dille anlatılıyor… YA-PA Yayınları’ndan.

Tiyatrodan Seçmeler

Akbank Sanat Beyoğlu

İçerisi Dışarısı, (4-6 yaş): İçerisi dışarısı olmuş, dışarısı da içerisi. O zaman nerede başlayıp nerede bitiyor bu hikâye? Havada mı? Karada mı? Yoksa denizde mi? Siz sadece o yeri hayal edin gerisi kolay… Edie, dünyayı dolaşıp harika yerlere seyahat etmeyi seven bir kâşiftir. James de bir kâşiftir ama dünyayı odasından keşfetmeyi tercih eder. İkisi de hikâye anlatmayı çok sever ve aynı bisküviye bayılırlar ama hiç tanışmamışlardır. Ta ki o gün gelene kadar. 16- 30 Mart Cumartesi saat 11.30’da. Detaylı bilgi için www.akbanksanat.com, (0212) 252 35 00. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın