İngiltere İşçi Partisi lideri Ed Miliband: Ben bir Siyonistim’

İngiltere İşçi Partisi’nin genç lideri Ed Miliband, kendisini bir Siyonist olarak tanımlayarak, “İsrail Devleti’nin uyguladığı siyasetleri eleştirsem de, İsrail’in varlığının tartışılmasının anlamsız olduğunu düşünüyorum ve ben bir Siyonistim” dedi

İngiltere’de geleceğin başbakanı olmaya namzet İşçi Partisi lideri Ed Miliband geçtiğimiz hafta bir toplantıda yaptığı konuşmada, başbakan görevine gelirse ‘brit mila’ ve ‘şehita’ gibi Yahudi geleneklerini koruyacağını söyledi.

İsrail’in kültürel alanda boykot edilmesine karşı olduğunu belirten İşçi Partisi lideri antisemitizme karşı her zaman uyanık olacağını ve buna karşı mücadele vereceğini, İsrail’in varlığının tartışılmasının hoşgörü ile karşılanamayacağını da sözlerine ilave etti.

Kendini Siyonist olarak tanımlayan Miliband, İsrail Hükümeti’nin bazı politikalarına da karşı çıktığını vurguladı. “İsrail Devleti’nin uyguladığı siyasetleri bazen eleştirsem de, İsrail’in varlığının tartışılmasının anlamsız olduğunu düşünüyorum ve ben bir Siyonistim,” dedi. Miliband, iki halka iki ayrı devlet çözümünü desteklediğini belirterek İngiltere’nin barış sürecinde dürüst bir arabulucu rolü üstlenmesini umduğunu söyledi.

Londra’da Yahudi Cemaati yönetiminin 300 kişilik bir toplantısında yaptığı konuşmada Ed Miliband ailesinin geçmişine de değindi. Belçika asıllı babasının tüm ailesini (bir çiftçi ailesinin evinde gizlenerek hayatta kalmayı başardılar) geride bırakarak Nazilerden kaçıp, İngiltere’ye nasıl sığındığını, Polonyalı annesinin de Katolik rahibeler tarafından koruma altına alındığını anlattı. 7 yaşında bir çocukken anneannesini İsrail’de ziyaret ettiğini, kamplarda öldürüldüğü için büyükbabasını tanıma şansını bulamadığını sözlerine ilave etti.

Marksist bir ailenin ve akademisyen bir babanın oğlu olarak Yahudi toplumunun biraz dışında ancak siyasetle içiçe büyüdüğünü belirten Miliband, İbranice ‘tikkun olam’ (dünyayı düzeltmek)  sözcüklerinin anlamını çok yakında öğrendiğini söylemekten çekinmedi.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın