Ahrida Sinagogu’nda Purim neşesi

Geleneksel olarak Balat Ahrida Sinagogu’nda yapılan Purim kutlaması 24 Şubat Pazar günü Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın katılımı ile gerçekleşti. Şişli ve Ortaköy Talmud Tora çocuklarının seslendirdikleri şarkılar ve gösteriler güne neşe kattı

Ahrida Sinagogu’nda Purim neşesi

Balat Ahrida Sinagogu’nda yapılan Purim kutlamasına Hahambaşı Rav İsak Haleva, eşi Recina Haleva, Cemaat Başkanı İshak İbrahimzadeh, Bet-Din üyeleri, sinagog vakıf başkanları, cemaat ileri gelenleri, dernek, kurum ve kuruluş başkanları da katıldı.

Erol Malki’nin açılış konuşması ile başlayan program Talmud Tora çocuklarından oluşan koronun Baruh Aba şarkısı ile devam etti. Ardından Ahrida Sinagogu Yönetim Kurulu Başkanı Albert Süryano, “Yine bir purim günü hepbirlikte bu tarihi çatı altında toplandık. Sinagogumuzun kapılarını sadece Roş-Aşana, Kipur ve Purim Bayramları’nda açıyoruz. Bu sabah Şişli Talmud Tora gençlerinin okuduğu purim tefilası ve Megilat Ester duası için tüm gençlere teşekkür ederim.” dedi. Sözlerine yeni seçilen cemaat başkanına ve yürütme kurulu üyelerine görevlerinde başarılar dileyerek son verdi. Her yıl olduğu gibi Şişli Talmud Tora’nın hazırladığı program için tüm çocuklara ve destekleyen ailelerine ayrıca teşekkür etti.

Başkan Süryano’dan sonra Talmud Tora’nın açılış konuşmasını Mert Nahmias ve Lal Roso yaptı. Koronun Şefi Sami Habib, Yardımcısı İsel Çiprut ve Albi Abuaf eşliğinde şarkılar seslendirdiler. Dafne Mizrahi, Sezer Yahya, Vera Kutiel ve Murat Horman şiir okudular. Talmud Tora öğrencilerinden Reysi Elmas, Larisa Kalaora, Lemi Berker, Roy Kazado, Eren Zavaro, Ferda Bebahar, Selen Kohen, Moti Abravanel, Haymi Menteş, Rıfat Birmizrahi, Eran Levi, Yener Biçaçi güzel sesleri ile güne renk kattılar. Mert Nahmias, Dani Baruh, Avi Valansi ile Selin Andiç Purim’in öyküsünün klasik ve modern versiyonlarıyla sahnelediler.

Rav Moşe Benveniste konuşmasında bir gözle hatalarımızı,  bir gözle iyilikleri görmemiz gerektiğine değindi. Benveniste “Düşmanlarımız olsa da Tanrı’nın bizi bırakmayacağını, bizlerle bir anlaşma yaptığını” söyledi. “Yalnız bizlerin daima beraber olmamız gerekir,” diyerek sözlerini sonlandırdı. Daha sonra Şef Menahem Eskenazi önderliğinde, Yuda Yani, Moşe Gerşon, Belsi Elmas, Robert Elmas, Nesim Beruhiyel, Albert Güzelbahar, Yusuf Kaspi, Jak Pardo, Selim İyigör ve Sedat Amon’dan oluşan  Maftirim Korosunun seslendirdikleri Maftirim eserlerine sinagogda bulunanlar eşlik etti.

Hahambaşılık Müşavirlerinden Ester Asa yaptığı konuşmada Purim Bayramı’nda “Teşuva” üstünde pek durulmadığını ancak bu kavramın aslında ne kadar  güçlü olduğunu Megilat Ester okunduğu zaman daha iyi anlaşıldığına değindi. Tora ile Yahudilerin fiziksel kurtuluşun yanı sıra, manevi kurtuluşa da kavuştuklarını anlattı. Bu nedenle Purim Bayramı’nın her sene kutlanması gerektiğini belirtti. Sadakanın önemine de değinen Asa, ‘Tanrı’dan dileğimiz başka Purimler yaşamak zorunda kalmamamız’ deyip sözlerine son verdi. Hahambaşı Rav İsak Haleva ise Bet Amikdaş döneminde Kohenlerin giydiği özel elbiselere değinip, ahenk ve güzellikler içinde bir yaşam dileğinde bulundu.

Sinagog yöneticileri günün anısına kutlamaya katılan herkese Purim Bayramı’nın simgesi olan mavlaçlar hediye ettiler. 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın