AKP Hükümeti´nin Maliye eski Bakanı Kemal Unakıtan İsrail´de kök hücre tedavisi oldu

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, uzun zamandır kronik böbrek yetmezliği yaşayan Unakıtan İsrail´deki kanser ve bağışıklık sistemi araştırmaları konusundaki dünyaca ünlü tıp merkezi CTCI´ye başvurdu.

AKP Hükümeti´nin Maliye eski Bakanı Kemal Unakıtan İsrail´de kök hücre tedavisi oldu

 Telaviv'de bulunan araştırma merkezinde Unakıtan’ın kemik iliğinden örnek alınarak üretilen kök hücreler, çoğaltıldı ve damar yoluyla Unakıtan’a enjekte edildi.

CTCI’nin Türkiye temsilcisi üroloji uzmanı Dr. Mehmet Pütün basına yaptığı açıklamada, merkezin çok yeni olan kök hücre tedavisinin mutlaka yararlı olacağını vaat etmediğini ancak zarar da vermediğini garanti ettiğini söyledi.

 Dr. Pütün şöyle konuştu: “Kök hücre naklinden sonra üre ve keratin değerlerinin düşmeye başlaması, idrar çıkışının artması, tedavinin etkili olduğunu gösteriyor."

Unakıtan tedavisinin tamamlanması ve kontrol için bir kez daha İsrail'e gidecek.

İnsan vücudundaki tüm hücreler temel bir DNA bilgisine sahip kök hücrelerden kontrollü bir mutasyon sonucu oluşuyor.

Böbrek, kalp, Karaciğer gibi vücudun tüm organları, kök hücrelerden türemiş, yaptıkları işlevlere uygun hücrelerin oluşturduğu dokulara sahip.

Dokularında işlev yetersizliği olan organları kök hücreler ile besleyerek tedavi etmek mümkün, bunun için hastadan alınan ilikteki ilgili organı tedavi etme potansiyeli olan hücreler günlerce laboratuar ortamında güçlendirildikten sonra tekrardan hastanın kan dolaşımına veriliyor.

Her organın dokusu kök hücrelerin değişerek ilgili organın hücre yapısına dönüşmesi ile oluşuyor, dolayısı ile eğer insanoğlu kök hücrelerden istenilen organın hücrelerini üretmeyi başarırsa organ nakli de tarihe karışabilir.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın