MAHKUM X’İN SIRLARI

2010 yılında İsrail’de özel güvenlikli bir hapishanede ölen ve Mossad ile bağlantılı olduğu iddia edilen kimliği belirsiz kişi İsrail ve Avustralya’yı karıştırdı. İsrail’in ulusal güvenliği nedeniyle sahte bir isimle mahkûm edilen şahıs ve ölümü ile ilgili olarak İsrail parlamentosu soruşturma açmaya karar verdi

MAHKUM X’İN SIRLARI

İsrail Parlamentosu Knesset, 2010’da Tel-Aviv’deki bir hapishanede kendini asarak öldürdüğü iddia edilen bir Avustralya – İsrail çift vatandaşının ölümü hakkında çok yönlü soruşturma açmaya hazırlanıyor.  İsrail basınında  ‘Mahkum X’ (kimliği bilinmeyen mahkum) olarak tanınan şahıs sahte bir kimlikle mahkum edildi ve yüksek güvenlikli Avalon hapishanesinde tecrit halinde tutuldu.

“Yayın yasağı”

Mahkum X’in, ulusal güvenliği tehlikeye atan bazı suçlardan hapse girdiği düşünülse de tam olarak neyle yargılandığı kamuya açıklanmadı. Hatta İsrail genel olarak böyle bir mahkûmun var olduğu konusunda bir açıklama yapmazken 2010 yılında konuyla ilgili olarak yayın yasağı getirdi. Yayın yasağı İsrail’de nadir olarak sadece Ulusal Güvenlik meselelerinde basının konuyla ilgili haber yapmasını ve kurumların demeç vermesini yasaklayan bir karar.

Konuyu araştıran Avustralya Televizyon Kanalı ABC ise bu kişinin 2000 yılında Avustralya’dan İsrail’e göç eden ve Mossad’da çalışmaya başlayan Ben Zygier olduğunu iddia etti. 2010’da 34 yaşında ölen Zygier’in cenazesi ise doğduğu Melbourne şehrine gönderildi.  Avustralya basınında çıkan bu haber üzerine Knesset’in üç üyesi konuyu araştırmaya karar verdi. Knesset üyelerinin dokunulmazlığa sahip olması nedeni ile yayın yasağı gevşetilmek ve ABC televizyonunun araştırmasının yayınlanmasına izin verilmek zorunda kalındı.

2010 yılında üst düzey Hamas yetkilisi Mahmud el Mabluh’a Birleşik Arap Emirlikleri’nde yapılan suikast ile mahkum X’in arasında bir bağlantı olduğu iddia edilse de Reuters olayın  adli tıp raporlarını yayınlayarak suikastı düzenleyenin bu kişi olmadığını gösterdi. Mabluh suikastında Mossad sahte Avustralya ve İngiliz pasaportları kullanmıştı.

“İsrail SSCB değil”

Yine konu hakkında konuşan İsrail Stratejik İlişkiler Bakanı Moşe Yaalon da söz konusu şahsın İsrail Ulusal Güvenliğini tehlikeye atan eylem ve suçlardan dolayı mahkûm edildiğini doğruladı. Yaalon, Stalin zamanındaki Sovyetler Birliği veya 1970-1980’lerdeki Arjantin gibi bir diktatörlük olmadığını, bu mahkûmiyetin yasal bir şekilde ve gerekli hükümet birimlerinin bilgisi dâhilinde olduğunu belirtti. Stratejik İlişkiler Bakanı, bir şahsın sahte bir isimle mahkûm edilmesinin yargının tasarrufunda olduğunu ve bu durumda şahsın ailesinin ve yürütmenin konudan haberdar edildiği söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise konu hakkında demeç vererek İsrail haber alma ve güvenlik kurumlarını korudu. Netanyahu konuşmasında İsrail vatandaşlarının huzur ve güven içinde yaşayabilmesi için devletin güvenlik birimlerinin sessizce çalışmasına izin verilmesi gerektiğini söyledi. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın