Chaim Potok’un unutulmaz eseri ‘ASHER LEV’ tiyatroya uyarlandı

Chaim Potok’un 1972’de Çok Satanlar listelerinin başında uzun süre yer alan “My Name is Asher Lev” adlı romanının Aaron Posner tarafından tiyatroya uyarlaması New York’ta Westside Theatre’da sahnelenmeye başladı

Chaim Potok’un unutulmaz eseri ‘ASHER LEV’  tiyatroya uyarlandı

“My Name is Asher Lev” ABD’li yazar, aynı zamanda dinadamı Chaim Potok’un bir eseri. Kitap, New York kentinde Hasidik bir ailenin çocuğu olan Asher Lev’in öyküsünü konu edinir. Sanata eğilimi olan Asher sanat tutkusu nedeniyle ailesi ve çevresi ile çelişkiye düşmektedir. Kitap Asher’in bir sanatçı aynı zamanda iyi bir Yahudi olarak olgunlaşma sürecine odaklanır.

Yazar Chaim Potok romanında gelenek ile kişisellik arasında karşıtlığın her daim sabit olduğunu, din ile sanat arasındaki gerilimin ebediyen süregeleceğini savunur. Eserde bu genç adam ailesi ile sanatsal yeteneği arasında bir seçim yapma durumu ile karşı karşıya kalıyor.

Chaim Potok’un “My Name is Asher Lev” adlı eseri Aaron Posner tarafından tiyatroya uyarlandı. 90 dakikalık oyunda 1950’lerin Brooklyn’inde Ortodoks Yahudisi genç bir sanatçının rüştüne ermesine tanık olunuyor. Asher’in Hasidik ailesi ile içinde yaşadığı Ortodoks Yahudi’si toplum onun resim yapma tutkusunu anlayamamakta, çizimlerinde şeytanlar, çıplaklar ve çarmıha gerilme temalarını işlemesini kabul edilmez bir durum olarak nitelendirmekteydi.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın