2000’inci Bnei Menashe göçmeni

Hindistan’ın Manipur bölgesinden 18 yaşındaki Mirna Singsit, Ben-Gurion Havaalanı’nda İsrail’e göç eden 2000’inci Bnei Menashe göçmeni belgesini aldı.

2000’inci Bnei Menashe göçmeni

2000’inci Bnei Menashe 18 yaşındaki Mirna Singsit, geçtiğimiz günlerde Shavei Israel kuruluşunun çabaları sonucunda İsrail’e göç eden 53 kişilik kafile arasında yer almaktaydı.

Ben-Gurion Havaalanına gelir gelmez Singsit, ana vatanına göç eden 2000’inci Bnei Menashe sertifikasını Shavei İsrael kuruluşu başkanı Michael Freund’dan aldı. Ebeveyni ve üç erkek kardeşi ile göç eden Mirna Singsit ardında dedelerini, ninelerini, amca ve dayılarını bıraktı. Manipur’da Churachandpur Üniversitesi’nde siyaset bilimleri eğitimi görmekte olan genç kız İsrail’de öğretmen olmayı düşlediğini dile getirirken; “O kadar mutluyum ki bunu sözcüklerle ifade etmek çok zor. Bu sadece doğduğumdan itibaren benim düşlediğim bir şey değil aynı zamanda binlerce yıldır Bnei Menashe’nin düşlediği ve şimdi gerçekleşmekte olan mutlu bir olaydır” şeklinde konuştu.

27 yüzyıllık sürgün

Havaalanında göçmenleri karşılayan Michael Freund; “2000’inci göçmenin gelmiş olması hem bu toplum hem de İsrail devleti için önemli bir mihenk taşıdır. 27 yüzyıllık sürgünün ardından kayıp kabile Bnei Menashe gerçek evine geri dönüyor. Hindistan’da kalan Bnei Menashe’nin sonuncusu İsrail’e göç etmeden bizler dinlenmeyeceğiz” dedi.

Bnei Menashe 27 yüzyıl önce Asurlular tarafından Kutsal Topraklar’dan sürgün edilen on İsrail kabilesinden biri olduğunu iddia etmekte. Hindistan’ın kuzeydoğusunda Burma ve Bengaldeş’e komşu Manipur ve Mizoram bölgesinde yaşamaktalar. Ataları bu bölgede yerleşmeden önce ilkin merkez Asya ve Uzak Doğu’da yüzyıllar boyu yaşam sürdüler.

Sürgün edildiklerinden beri Bnei Menashe Şabat’ı gözetmek, Koşer kurallarına uymak, bayramları kutlamak gibi Yahudi dini ve geleneklerini yerine getirmeye devam ettiler. Şimdiye dek İsrail’e göç etmiş Bnei Menashe kabile üyeleri Kudüs, Maalot, Carmiel, Nitzan ve Kiryat Arba gibi kentlere yerleştiler. Hindistan’da halen 7 bin Bnei Menashe’nin İsrail’e göç edeceği günün beklentisi içinde yaşadığı belirtilmekte.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın