İran: İsrail saldırı tehdidini geri çeksin; Parçin’i denetçilere açalım

İran: İsrail saldırı tehdidini geri çeksin; Parçin’i denetçilere açalım

İran, ülkesinin nükleer tesislerine yönelik İsrail’in saldırı tehdidinin ortadan kalkması koşuluyla, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) Tahran yakınlarındaki Parçin askeri tesisini denetlemesine izin vereceğini açıkladı. İran ve UAEK ocak ayı ortasında denetlemenin başlayabilmesi için pazarlık sürecinde.  10 yıldır devam eden İran’ın nükleer programıyla ilgili olan anlaşmazlığın çözülmesinde başlıca adım BM nükleer izleme örgütünün Parçin tesisine girmesi.

Aralık başında, Parçin tesisinde nükleer faaliyet yapıldığına dair şüpheleri artıran ve uydudan takip edilen inşaat görüntüleri, tesisin geçen yıldan beri önemli derecede yeniden yapılandırıldığını gösteriyor. 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran’ın 2013’ün ilkbahar-yaz aylarından itibaren bir tane nükleer bomba üretebilmek için yeterli zenginleştirilmiş uranyuma sahip olacağını söylemiş ve bunun İsrail’in kırmızı çizgisi olduğunu vurgulamıştı. Bu süreçte ABD önderliğinde Batı dünyası, İslam Cumhuriyeti’ne her geçen gün daha sert ekonomik yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın