İnsan Hakları İzleme Örgütü Raporu: Hamas savaş suçu işledi

Raporda Gazze operasyonu sırasında Hamas’ın yoğun nüfuslu bölgelerinden İsrail’in sivil halkına roket saldırılarının uluslararası yasaya aykırı olduğu belirtildi

İnsan Hakları İzleme Örgütü Raporu: Hamas savaş suçu işledi

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch- HRW)  geçen ayki çatışmada Hamas, İslami Cihad, ve Halk Direniş Komiteleri’nin attıkları roketlerle İsrail’de sivil merkezleri hedef almasının uluslararası yasayı çiğnediğini belirtti.  Ayrıca roketlerin Gazzeli sivillerin yoğun olduğu haneler, iş yerleri be otellerden atılmasını, İsrail’in karşı ateş ihtimaline karşılık sivilleri korumasız bıraktığı da raporda yer aldı. HRW, başta Hamas olmak üzere ,Filistinli silahlı grupların, sivilleri roket atacakları yerlerin yakınlarını boşaltmaları yönünde uyarmadığı için hatalı buldu.
Hamas HRW raporuna cevaben sadece askerleri ve askeri üsleri hedef aldıklarını ve masum sivilleri öldürmek gibi bir niyetleri olmadığını belirtti. HRW ender duyulmuş bu hareketiyle Hamas’ı açıkça kınayarak “ Filistinli silahlı gruplar geçen ayki çatışmada sivillere zarar vermeyi amaçladığını açık bir şekilde göstermiş ve yoğun nüfuslu bölgelere attığı roketler için yasal bir gerekçe sunamamıştır,” dedi.

Bir hafta önce HRW İsrail’in gazetecilere ve basın tesislerine yaptığı saldırıları -onların askeri tehdit olduğu iddialarını ispat edemediği için- uluslararası savaş yasasına aykırı bulduğunu da raporlamıştı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın