‘Pis Yahudi’ Mila Kunis

‘Pis Yahudi’   Mila Kunis

Ukrayna’nın

Yahudileri aşağılayıcı ‘zhydovka’ (pis Yahudi) ifadesinin kullanımını yasaklama talebini reddetmesinin ardından, Svoboda parti lideri Mina Kunis’e Facebook’ta ‘zhydovka’ dedi

Jewish Kiev internet sitesi editörü Eleanor Grossman, ‘zhydovka- Pis Yahudi’ sözcüğünün Yahudileri aşağılayıcı bir terim olarak bilinmesi nedeniyle, Svoboda parti temsilcilerinin bu sözcüğü kullanmalarını engellemek için bakanlığa başvurmuştu. Ancak Ukrayna Adalet Bakanlığı ‘zhydovka’ sözcüğünün kullanılmasının kaldırılma talebini reddetti. Bakanlık, bu terimin, Ukrayna akademik sözlüğünde tanımlandığı gibi, geçmişe ait bir Yahudi terimi olduğu şeklinde cevap verdi.

Grossman’ın talebi, Svoboda parti lideri Igor Miroshnichenko’nun 2011 yılında, Ukrayna doğumlu Yahudi asıllı Amerikalı oyuncu Mila Kunis için ‘Ukraynalı değil, Zhydovkalı’ şeklinde bahsetmesi üzerine gelmişti. Miroshnichenko kararın alınmasından sonra bu sefer Facebook hesabından yine Mila Kunis’e ‘Mila gerçek bir Ukraynalı değil çünkü o bir zhydovka’ şeklinde seslendi.

Antisemitizmle mücadele eden Los Angeles’taki Simon Wiesenthal Merkezi Ukrayna Başbakanı’na bir kınama mektubu göndererek Kunis’ten acilen özür dilenmesini istedi.

7 yaşındayken Ukrayna’dan ABD’ye göç eden 29 yaşındaki Yahudi asıllı Mila Kunis, ‘Siyah Kuğu’ filmiyle dünya çapında ünlenmişti. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın