İzmir Musevi Cemaati değerli bir hocasını kaybetti

Ribi Leon Hakim

İzmir Musevi Cemaati değerli bir hocasını kaybetti

SARİT BONFİL / İzmir

Öyle kayıplar vardır ki arkalarında doldurulamaz bir boşluk bırakırlar. Ribi Leon Hakim’in kaybı İzmir cemaati için böylesine önemli bir kayıptır. Gerek engin din bilgisi, gerek 290 yıllık mazisi olan Algazi Sinagogunu ayakta tutmak için kendisinin ve ailesinin gösterdiği olağanüstü çaba ve Tanrı sevgisiyle yoğrulmuş erdemli kişiliği onu benzersiz kılmaktadır.

1939’da İzmir’de doğan Ribi Hakim, önce Alliance okulunu, ardından Saint Joseph Ortaokulunu ve Ticaret Lisesini bitirdikten sonra Ticaret Yüksek Okulundan mezun olmuş. Arkas Holding’in muhasebe müdürlüğünü yaptı. Emekli olduktan sonra da büyükbabasından kalma yüzyıllık geçmişi olan şemsiyeci dükkânını işletmiştir.

Her iki ebeveyni tarafından önemli dini şahsiyetlerin olduğu bir ailede büyüyen Leon Hakim seküler eğitimin yanında din eğitimi aldı. Başta Rabi Yusef Eskinazi ve Rabi Mordehay Sason (Hahambaşı Rav İshak Haleva’nın kayınpederi) olmak üzere dönemin büyük hahamlarından feyz aldı. Algazi Sinagogunun hazanı ve Bet-din üyesi olan Rabi Sason çok bilgili, aynı zamanda Kabalist bir din adamıydı. 1979’da ölümünden sonra Leon Hakim, bir zamanlar İzmir’in merkez sinagogu olan Algazi Sinagogunun hazanı olmakla kalmadı bu tarihi yapının sorumluluğunu eşi Klara ve çocuklarıyla birlikte üstüne aldı. Babasının da yahidi olduğu ve altmış yıl boyunca devam ettiği Sinagogun onarımlarının bir kısmını bizzat kendisi üstlendi, 1997’de ve 2007’deki büyük tadilatların topladığı bağışlarla gerçekleştirilmesini sağladı.

Bikur Holim Sinagogu’nda Ribi Yusef Eskinazi ile beraber 28 yıl boyunca Mahazike Tora öğretmenliği yaparak onlarca öğrenci yetiştirdi. Keilada dua sonrasında o haftanın peraşası ile ilgili yaptığı Türkçe konuşmaları dinlemek bir ayrıcalıktı. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın