67 YIL SONRA Kurtarıcısı ile buluştu

67 YIL SONRA Kurtarıcısı ile buluştu

Wladyslawa Dudziak ile Rozia Beiman’ın yeniden bir araya gelmesi için 67 yılın geçmesi gerekecekti. 85 yaşındaki Dudziak, yarım yüzyıl önce Nazilerden kurtardığı ve evinde gizlediği Beiman’la buluşmak üzere Polonya’dan New York’a hareket etti.

İkinci Dünya Savaşı döneminde Lublin’de yaşayan Wladyslawa Dudziak ailesinden, ebeveyni Majdanek temerküz kampına gönderildiği için tek başına kalan Rozia Beiman’ı koruma altına almalarını istedi. Aile çok fakir olmasına rağmen, kentin özgürlüğe kavuştuğu 1944’e dek Beiman’ı evlerinde gizledi.

Rozia; “Bunca yıl görmemiş olmama rağmen Wladyslawa’yı öz kardeşim gibi sevmeye devam ettim. Ailesi sanırım benim ailemi seviyordu, onun için beni koruma altına aldılar” demekte. 21 Kasım günü Rozia Beiman ellerinde çiçeklerle, Kennedy Havaalanı’nda Wladyslawa Dudziak’ı karşıladı.

Rozia Beiman 1945 yılında bir grup yetim çocukla birlikte İsrail’e göç etti. Eşi Micha ile orduda tanışmasının ardından adını Shoshana Golan olarak değiştirdi. Fakat Dudziak ailesi ile ilişkisini hiçbir zaman koparmadı, onlara yıllarca temel gıda maddeleri, kahve, şeker ve kuru meyveler gönderdi.

Rozia Beiman eşi ve oğlu, Wladyslawa Dudziak ile kızı, bir kez daha yolları ayrılana dek, ABD’de 10 gün süresince birlikte tatil yaptılar.

 

 

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın