Hanukiya Süsleme Yarışması ödülleri dağıtıldı

Dostluk Yurdu Derneği’nin 9 Aralık Pazar günü beşincisini gerçekleştirdiği Geleneksel Hanukiya Süsleme Yarışması’nın ödül töreni Amram Oditoryumu’nda yapıldı

Hanukiya Süsleme Yarışması ödülleri dağıtıldı

Yarışmanın hanukiya taslağı seramik ve döküm sanatçısı Mara Gülerşen tarafından yapıldı. Taslaklarını alıp özgün çalışmaları ile yarışmaya hak kazanan katılımcılar eserlerini 30 Kasım günü derneğe teslim ettiler. Bu yıl yarışmaya 73 tasarımcı katıldı. Yarışma her yıl olduğu gibi bu yıl da üç kategoride değerlendirildi. Minik-İlköğretim-Yetişkin kategorilerinde seçmeler, Mara Gülerşen, Reysi Kamhi, Seyfi İşman, Ester Yannier, Ester Almelek, Rav. Nafi Haleva, Vivi Menase ve Vivi Beskenazi’den oluşan jüri tarafından ayrı ayrı değerlendirip puanlandı.

Liora Doenyas ile Salvo Kohen’nin sunuculuğunu üstlendikleri Ödül Töreninde açılış konuşmasını Dostluk Yurdu Derneği Başkanı Moris Benşabat Levi yaptı. Levi konuşmasında yarışmada birbirinden renkli, materyallerle dolu anlamlı hanukiyalar tasarlandığına ve jürinin seçmelerde oldukça zorlandıklarına değindi. Başkan sözlerine ‘derneğimizin faaliyetlerine çoğunluğunun gençlerimizin katılımı ile olmasından son derece mutluyum.’ dedi.

Ardından Dostluk Yurdu Derneği Çocuk Tiyatrosu Drama ve Oyun Atölyesi ‘Kula’ adlı oyunu sahneledi. Müzikal orijinal tekstleri Türkçeleştirip şarkılar orijinaline sadık kalınarak Judeo Espanyol dilinde seslendirildi. Eran Penso, Sarp Abenhabip, Alisa Alev, Eyal Piçon, Jenisya Yaeş, Semi Ennekavi, Yoel Telyaz, Alvi Can, Eren Barokas, Selin Espiriel, Sea D.Habif, Eli Morhayim, Lorena Franco ve Endi Zonana’nın oynadığı oyunun yönetmenliğini Ferit Koen üstlendi. Forti Barokas’ın derlediği, reji asistanlığını Meri Pardo, ışık-efekti Korin Nahmias’ın yaptığı ‘Kula’da şarkılarda müzik öğretmeni Burcu Dirim çocuklara yardımcı oldu.

Hanuka’nın ikinci gecesine denk gelen törende hanuka mumlarını Rav. Nafi Haleva yakarken, Hazan Natan Siliki de duasını oku. Daha sonra Hanukiya Süsleme Yarışması’nın ödül törenine geçildi.

Törende jüri, üç kategoride yarışan yarışmacıların eserlerinden on iki tanesini ödüle layık gördü. Yetişkinler kategorisinde birinciliği İzi Bahar, ikinciliği Tuna Abolafya, üçüncülüğü İhtiyarlara Yardım Derneği Pansiyonerleri, mansiyon Fortüne Levi Koç, İlköğretim kategorisinde birinciliği Mark Arditi, ikinciliği Talmud Tora Caddebostan’dan İgal Berkel, üçüncülüğü Beril Dadiş, mansiyonda UÖML’den Ceki Behar Yakar, Eran Penso ve Eytan Adut paylaştılar. Minikler kategorisinde ise Minix Suadiye Anaokulu’ndan Esengül Kurucu öğrencileri birinciliğe, Leo Arditi ikinciliğe, Minix’ten Marsel Espiriel, Alp Eytan Berkel ve Chana Prush, Minix Papatya grubu’ndan Lemi Kutiel, Beril Dadaşi, Alp Eskenazi, Selin Muşkatel, Deniz Arıcan, Deyvi İş, Aksel Yıldız, Eliz Baran ve Roni Banana manisyon ödülüne layık görüldüler.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın