AJANDAM : Şehirde görsel ve müzik dolu şölen...

AJANDAM : Şehirde görsel ve müzik dolu şölen...

NEREYE GİDELİM?

Özel efektlerle bezeli şovlarıyla, kendi alanlarında eğlence dünyasının lideri kabul edilen Phoenix’in en yeni gösterisi Illuminaire Türkiye’de ilk kez, 12-16 Aralık tarihleri arasında Tim Show Center’da sahnelenecek. Prodüksiyonlarının tamamında mitolojinin, eski uygarlıkların ve aydınlık bir gelecek hayalinin etkilerini hissettiren Phoenix, bünyesinde olimpik atletlerin yanı sıra her biri kendi dalında ustalığını kanıtlamış dansçı, müzisyen, dövüş sanatları sporcusu, görsel sanatçı ve teknik uzmanı barındırıyor. Tanıma fırsatı buldukları kültürlerin hareket tekniklerini kendilerine özgü bir şekilde sentezleyen grup, bunları sirk sanatları ve özel efektlerle birleştirip, jimnastik, akrobasi ve dansın dinamizmiyle harmanlıyor. Ortaya çıkan bu yeni, enerjik ve eklektik performans tarzında, kullandıkları elektronik müzik de son derece önemli bir yere sahip. İzleyenleri zamanın hissedilmediği bir boyuta götürecek yeni gösterileri Illuminaire, ABD’de üç ay boyunca kapalı gişe sahnelendi. Artistik beceri, ateş dansı, dövüş sanatları, objelerin manipülasyonu, akrobasi ve özel teknik efektlerin yüksek tempolu karışımı olan şovda siyah ışık, özel LED efektler, siber-lazer ve ham ateş kullanılarak yepyeni bir sahne gösterisi yaratılmış. Avrupa’nın en iyi ateş ve ışık gösteri topluluğu olarak tanınan Phoenix Creative, 1994 yılından bu yana sahneledikleri şovlarında sergiledikleri ileri teknoloji, kullandıkları sürreel renkler ve sihirle ulaştıkları farklı boyutla kendi alanında uluslararası eğlence dünyasının lideri kabul ediliyor. Bilet fiyatları 82 ile 120 TL arasında değişiyor. 


NE İZLEYELİM?

Bu hafta gösterime girecek olan gerilim/dram türündeki ARGO, kaçırılmaması gereken bir film! 1979’un 4 Kasım tarihinde Şah’ın devrildiği İran devriminin en yoğun günlerinde, militanlar başkent Tahran’daki Amerikan Büyük Elçilik binasına girip 52 Amerikalıyı rehin alırlar. O hengâmede kaçmayı başaran altı Amerikan vatandaşı Kanada Elçiliği’ne sığınır, ancak hayatları halen tehlikededir. Her an yakalanma ve öldürülme tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. CIA uzmanı Tony Mendez bu Amerikan vatandaşlarını kurtarmak amacıyla bir film senaryosuna yakışır oldukça riskli bir plan hazırlar... Filmin hem başrolünü hem yönetmenliğini üstlenen Ben Affleck imzalı yapımda ünlü oyuncuya Alan Arkin, John Goodman, Kerry Bishé, Kyle Chandler, Rory Cochrane ve Christopher Denham gibi isimler eşlik ediyor. Senaryo ise Antonio Mendez’in ‘Master In Disguise’ adlı kitabının bazı bölümlerinden esinlenerek Chris Terrio tarafından kaleme alındı.

 

NEREDE YİYELİM?

Şimdiye dek gitmeyen kalmamıştır, ama utanarak söylüyorum, ben Karaköy Balıkçısı ile yeni tanıştım. İlk bakışta bir yudum tarih ve İstanbul’a özgü farklı bir lezzet sunan bu tarihi mekân 100 yıllık bir tarihi içinde barındırıyor. 1923’ten beri Grifin Han’ın girişinde hizmet veren, İstanbul’un en eski balık lokantalarından Tarihi Karaköy Balıkçısı, haftanın her günü sadece akşamları hizmet veriyor. Haydarpaşa’dan Süleymaniye’ye uzanan göz alıcı bir manzarada, canlı bir tarih görselinin keyfini çıkaracağınız bir atmosferde farklı bir lezzet deneyimi sizleri bekliyor. Burhaniye’de özel üretilen ve daha masaya bırakılırken burnunuza dolan mis gibi zeytinyağı kokusundan, taptaze salatanın domateslerinin lezzetine, odun fırınında pişmiş taptaze ekmek eşliğinde tadacağınız mezelerden, özel olarak hazırlanan balık çeşitlerine hafızalara kazınacak bir lezzet deneyimi yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz. Yemek sonrasının olmazsa olmazı kabak tatlısının tadının damağınızdan silinmesini istemeyeceksiniz. 2009 yılında ‘Tarihi Yarımada’nın en iyi Restoranı’ seçilen Karaköy Balıkçısına henüz uğramadıysanız, daha fazla vakit kaybetmeyin bence. Rezervasyon için: 212 243 4080.

 

NEREDEN ALALIM?

Siz de benim gibi her hafta eve çiçek alanlardansanız ve klasik aranjmanlardan ve buketlerden sıkıldıysanız, size harika bir önerim olacak. Topağacı’ndaki ufacık mağazasını adeta bir çiçek bahçesine dönüştüren Menderes Güneş (MG Floral Design) tasarım ve yaratıcılık konusunda sınır tanımıyor. Mağazanın önünden her geçen, karşısında gördüğü bu minyatür tasarım harikası karşısında başını çevirip bir daha, bir daha bakıyor. Menderes Güneş’in dediği gibi: “Dünya üzerinde milyarlarca insan yaşıyor. Milyarlarca kelime, belki binlerce dil var duyguları ifade edebilmek için. Fakat hiçbir kelimenin sahip olamayacağı kadar güçlü bir şey daha var: çiçekler.” Eğer sıradan bir buket arayışı içindeyseniz boş yere zahmet etmeyin, ancak eğer kendinizi ya da sevdiklerinizi şımartmak ve unutulamayacak bir aranjmana sahip olmak niyetindeyseniz, MG Floral Design bence tam size göre (212 246 6162).

 

NEREDE EĞLENELİM?

Uzun zamandır özlemini çektiğim bir bar buldum kendime. Adı Bird, yeri Şişhane’de! Kendi küçük ama kalitesi ve eğlencesi büyük bir yer. Çok güzel dekorasyonu olan, modern bir mekân. Müzik, yemekler, ambiyans tek kelimeyle şahane. Hafta içi, hafta sonu her daim dolu – hatta hafta sonları tıklım tıklım diyebilirim. Mekânda her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş ama tarz olarak abartısız. Tabiri caizse: klas bir ortam. Zaten ‘ünlü’lerin ilgi odağı olması da bu yüzden. Her gidişinizde farklı bir ünlüye rastlamanız (hatta bazı müdavimlerine her daim) mümkün! Fiyatları azıcık yüksek olsa da, gerek iş çıkışı, gerekse hafta sonu eğlencesi olarak çok güzel bir alternatif oluşturuyor. (www.birdistanbul.com)

 

NE DİNLEYELİM?

Efsanevi flamenko gitaristi Paco Pena muhteşem bir gösteriyle 4 Aralık akşamı İş Sanat Kültür Merkezi’nde sahne alıyor. Gitarist, besteci ve drama yazarı olarak Flamenko’nun temelleri üzerine yaratıcı bir şekilde inşa ettiği eserlerle tüm dünyada, izleyenlere Flamenko’nun gerçek ruhunu getiren Paco Pena, daha iyi bir hayata kavuşma arzusu ile sınırların ötesinde yolculuk yapan Afrikalı göçmenlerin hikâyesini anlattığı Quimeras ile geleneksel İspanyol ve Afrika müzik ve danslarının bir araya getiriyor. Mükemmel performanslar ve samimi hikâye anlatımlarıyla dolu olan Quimeras aynı zamanda göçmenlerin hayallerinin iyi ve kötü yönlerini, yaşamlarının gerçeklerini ve geçtikleri sınırın öteki tarafındaki insanlarla bağlarını yansıtmasıyla da dikkat çekici. 40 yıldan uzun bir zamana yayılan kariyerinde Flamenko’nun olanaklarını hiçbir zaman içgüdüsel duygularıyla bağlarını koparmadan genişleten Pena, hayal gücü, bağlılığı ve hüneriyle bu arketip İspanyol sanat formunu sürekli yenilemekte. Dans ve müziğin nadir bir güzellik ve uyumla buluştuğu Quimeras, Flamenko ve dünya müziği tutkunları için kaçırılmayacak bir fırsat...

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın