AP üyeleri İranlı yasaklılarla görüşemedi

Avrupa Parlamentosu’nun beş üyesinin İran’a tartışmalı ziyareti, Avrupa Birliği tarafından insan hakları ödülü ile onurlandırılan iki İranlı mahpus ile görüşmelerine Tahran’ın izin vermemesi üzerine iptal edildi

AP üyeleri İranlı yasaklılarla görüşemedi

AP’nin İran’a gidecek beş kişilik delegasyonun başkanı olan Finlandiyalı Yeşiller Partisi milletvekili Tarja Cronberg yaptığı açıklamada; “İran ziyaretini iptal etmemizin sebebi, bu yıl Sakharov ödülünü kazanan Nasrin Sotoudeh ile Jafar Panahi ile görüşmemize Tahran’ın izin vermemesidir” dedi. İran’ın AB büyükelçisi Tarja Cronberg’e telefon edip Sakharov ödülünü kazananlarla görüşemeyeceklerini bildirdiğinde, AP’nin beş üyesi Tahran’a doğru yola çıkmak üzereydi.

47 yaşındaki hukukçu Nasrin Sotoudeh, bir insan hakları savunucusu olup, ülke güvenliğini tehlikeye atma suçundan 11 yıldır yargılanmaktadır. 52 yaşındaki film yönetmeni Jafar Panahi tutuklu olup 20 yıl film çekmesi yasaklanmıştır. AP Başkanı Martin Schulz konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “İnsan Hakları ve Demokrasi Ödülü, ülkelerinin geleceğini kendi geleceklerinin önünde tutan bir kadınla bir erkeğe verilmiş en anlamlı dayanışma mesajıdır” dedi.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın