Yunan neo-Nazi Partisi AB Eşitlik Konseyinde

Neo-Nazi Golden Dawn Partisi (Hrisi Avgi Partisi) Başkanı Nikos Michaloliakos’un eşi Eleni Zaroulia’nın AB Konseyi Ayrımcılık karşıtı Eşitlik Komitesi’nde Yunanistan’ı temsil edecek olması ADL’in tepkilerine neden oldu

Neo-Nazi Golden Dawn’ın (Hrisi Avgi Partisi) bir üyesi AB’nin Ayrımcılık karşıtı Eşitlik Konseyinde Yunanistan’ı temsil edecek. Hrisi Avgi Partisi Başkanı Nikos Michaloliakos’un eşi Eleni Zaroulia’nın bu göreve seçilmiş olması ABD ırkçılık karşıtı denetim kurulunun ve Anti-Defamation League’in (ADL) tepkisine neden oldu.

Yabancı düşmanlığı içeren ırkçı söylemleri ile tanınan Golden Dawn partisinin siyah tişörtleri ile meydanlara çıkan taraftarları, Yunanistan’da yaşayan göçmenlere ve etnik azınlıklara sık sık saldırmaları ve taciz etmeleri ile gündeme gelmekteler.

Parti başkanı Nikos Michaloliakos yaptığı konuşmalarda Auschwitz’de hiçbir zaman gaz odalarının bulunmadığı yönünde açıklamalarına ve Holokost’ta öldürülen Yahudi sayısını sorgulamaya devam ediyor.

ADL Ulusal Müdürü Abraham H. Foxman; “Golden Dawn Partisi ileri gelenleri açıkça antisemit, ırkçı ve Holokost inkarcısılar. Taraftarları Yunanistan’ın farklı yerlerinde koyu tenli kişilere yönelik saldırılarda bulunmaktalar. ‘Sadece Yunan soyundan gelen kadın ve erkekler siyasi haklara sahip olmalıdır’ yönündeki parti doktrinleri Nazi prensiplerine benzerlik göstermektedir. Golden Dawn Partisinin aşağılık ideolojisi Ayrımcılık karşıtı Eşitlik Konseyinin amaçlarına tamamen ters düşmektedir. Bu partinin  mensubuna bu konseyde konuşma hakkı vermek, konseyin diğer temsilcilerine yapılmış bir hakarettir” sözleri ile görüşlerini belirtti.

ADL, AB Konseyi Ayrımcılık karşıtı Eşitlik Komitesi Başkanı Tina Acketoft’a gönderdiği mesajda, Golden Dawn Partisi temsilcisi Eleni Zaroulia’nın o platformda partisinin ideolojisini yayma yönünde yapabileceği konuşmaların engellenmesini ve Zaroulia’ya sorumluluk verilmesinden kaçınılmasını önerdi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın