Grinin tonları

Normal nedir? Aşırılığı ve taşkınlığı olmayan ortalama durum. Neyin normal olduğuna kim karar verir? Toplum. Toplumun ‘normal’ anlayışı değişir mi? Zaman içinde, akımlar halinde değişir. ‘Gri’nin 50 Tonu’ popüler olunca normal kabul edilen cinsel davranışlar paketinin genişlemeye başladığı hissediliyor. Kitabı duymuşsunuzdur. Zaten aylardır dünyayı kasıp kavuran kitap, nihayet Türkçe olarak da raflarda yerini aldı.

Edebi olarak bir başyapıt sayılamayacağı kesin. Gazete bayilerinde satılan oku-at kitaplar kıvamında. Ancak günümüz ilişkilerinin aşina olduğu bir tarzı dile getiriyor: e-posta yoluyla daha cesur olup, yüz yüze iken duygu paylaşımında bulunmamak. Beraberken yaşananlara daha sonra yazı ile geri bildirim vermek. Ama bu çok satılmasına mani olmayacak, zira konusu, normal görünen insanların tam da normal kabul edilemeyecek cinsel hayatını detaylandırıyor. Konu, 80lerde izlediğimiz 9 ½  Hafta’yı andırıyor. Film pek çok izleyicinin ufkunu açmış, ilk defa gişe filmi anlayışında normal cinsellik tabularını aralamıştı. Bugün izlesek güler geçeriz sanırım. Zira artık dergilerdeki yazılar ve görüntüler normal kabul edilen davranışları bolca belirtiyor. Cosmopolitan gibi genel konuları işlemeye açık dergiler de bu alana el attığı ve eğlenceli bir şekilde ufuk açma eğitimine giriştiği için, artık tanınmış insanlar da cesurca cinsellikle ilgili fikir yürütür hale geldiler.

Batı dünyasında 60’lardan 80’lere uzanan dönem geleneksel cinsel davranış kurallarının sorgulandığı bir dönem oldu. Daha fazla tabu normal kabul edilmeye başlandı. Bunu hazırlayan faktörler doğum kontrol tekniklerinin çoğalması, kadınların çalışma dünyasına dâhil olarak maddi özgürlük elde etmesi ve her alanda olduğu gibi burada da özgürleşmeye gayret etmesi olabilir. Tam olarak nedenleri bilinmese de, sonuçları çok belirgindi: Artık kitapçıların en çok satan kitaplar masalarında hem bilimsel (Kinsey raporu örneğin) hem de kurgu cesur kitaplar sıra sıra dizilir hale geldi. Cinsel keyifleri konu alan eserler kitap kulüplerinin tercihleri arasına girdi ve yazarları ‘late-night show’ların aranan konukları haline geldi. Böylece eskiden evlerde çekmecelerde saklanan kitaplar açık ortamlarda okunur hale geldi. Burjuva cinsellikle tanıştı.

Gelelim normal anlayışının zaman içindeki yolculuğuna. ‘Normal’i genel anlamda sınırlayan toplum olduğuna göre ‘anormal’i de içinde bulunduğumuz toplumun değer yargıları belirliyor. Yani etraftaki çoğunluk neyse, farklı olan anormal kabul ediliyor. Sinir hastalıkları hastanesine giden ziyaretçiye anormal gözle bakılması gibi.

Bana kalırsa normal farz edilen her şey, evrim geçirmeye açıktır. Hiç bir norm fildişi kulesinde kilitli tutulamaz. Ve evrim sonsuzdur, yani her şey tekrar dönüşecektir.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın