Einstein’ın ‘Tanrı mektubu’ açık arttırmada

Albert Einstein’ın kendi el yazısıyla ölümünden bir yıl önce yazmış olduğu ve Tanrı’nın varlığını sorguladığı mektup bu ay 3 milyon dolarlık başlangıç fiyatıyla e Bay’de açık arttırmaya çıkıyor.

Einstein’ın ‘Tanrı mektubu’ açık arttırmada

Açık arttırma yoluyla satışa çıkarılan ve ‘Tanrı mektubu’ olarak adlandırılan belge, ünlü bilgin Albert Einstein’ın din ve Tanrı ile ilgili düşüncelerini içeriyor.

Satışı e- Bay’den yapacak olan ve merkezi Los Angeles’te bulunan Auction Cause’un başkanı Eric Gazin, Einstein’ın bu mektubu ölümünden yaklaşık bir yıl kadar önce kaleme aldığını belirtmekte.

3 Ocak 1954 tarihli mektubu Einstein, Almanca lisanında Princeton University antetli bir kağıda Gutkind’in “Choose Life: The Biblical Call to Revolt” adlı kitabını okuduktan sonra filozof Erik Gutkind’e yazdı.

Mektupta; “Tanrı kelimesi benim için insanlığın güçsüzlüğünün, Tevrat’ın yüceltici sözlerinin bir ürününden fazlası değil.  Hiçbir yorum bu düşüncelerimi değiştiremez” ifadesi yer almakta.

Einstein’ın, dine duyulan ihtiyacı anladığından da bahsettiği mektubun e-Bay açık arttırmasını düzenleyen Auction Cause’un başkanı Eric Gazin yaptığı açıklamada, mektubun tarihi ve kültürel açıdan önemini vurguluyor.

Gazin CNN’e yaptığı açıklamada, 2005’ten beri üst düzey açık arttırmalar düzenlediğini ve bu mektubun bugüne kadar yapılan açık arttırmalar arasında tarihi açıdan en çok önem arz eden parça olduğunu söyledi.

Mektubun 3 milyon dolardan satışa çıkarılacağı açık arttırma 8 Ekim-18 Ekim arasında gerçekleşecek.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın