Hollande ‘Drancy’de Holokost anıtını açtı

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande İkinci Dünya Savaşında ülkedeki Yahudilerin Almanya’daki ölüm kamplarına gönderilmeden önce toplandıkları Drancy’de yeni bir anıtın açılışını gerçekleştirdi

Hollande ‘Drancy’de Holokost anıtını açtı

1941- 1944 yılları arasında Almanlarla işbirliği yapan Vichy hükümeti 76 bin civarındaki Fransız Yahudi’sinin ölüm kamplarına gönderilmesine müsaade etmişti. Bu Yahudilerin 63 bini Paris’in kuzeyinde yer alan Drancy’deki kampta toplanıp kamplara gönderildi. Gönderilenlerin sadece iki bini ölüm kamplarında hayatta kalmayı başardı.

Fransa, İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudilerin ölümlerden sorumlu olduğunu ancak 1990’larda kabul etti. 21 Eylül günü Drancy’de bir Holokost anıtının açılışı gerçekleşti. Anıtın açılışını yapan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande yaşananların tekrarlanmaması için hatırlanması gerektiğini vurguladı. Hollande; “Bugün önemli olan bu anıtın ruhunu yaşatmaktır. Hatıraları gelecek nesillere aktarmaktır” dedi. Yaptığı konuşmada Drancy’yi “ulusal belleğin bir simgesi” olarak nitelendiren cumhurbaşkanı; “Her yaştan, her kökenden, farklı sosyal çevrelerden gelen bu insanların tek bir ortak noktası vardı, tek bir nedenle ölüme mahkûm edileceklerdi; Yahudi’ydiler. Bu onların ölüme gönderilmeleri için yeterli bir sebepti” ifadesini kullandı. Hollande; “Artık kimsenin yargılanması söz konusu değil. Adalet maalesef çok geç kaldı. Artık gerçeği yeni nesillere aktarma zamanıdır. Bir daha gerçekleşmesini önlemenin tek yolu geçmişi öğretmektir” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın