Dahi çocuk Tibor´un eserleri artık müzede

13 yaşında Auschwitz’de öldürülen Tibor Karini’nin çizimleri ve besteleri, İsrail’de yaşamakta olan kızkardeşi tarafından “Picking up the Pieces” projesi kapsamında müzeye bağışlandı Tibor Karini henüz 11 yaşındayken Macarca gazete yayınlamış, birçok resim ve besteler yapmıştı. İki yıl sonra gönderildiği Auschwitz’de Naziler tarafından öldürülünce Tibor Karini’nin ömrü çok kısa oldu.

Dahi çocuk Tibor´un eserleri artık müzede

Çocuğun öldürülmesinden 68 yıl sonra kızkardeşi Tibor’un çizimlerini “Picking up the Pieces” projesi kapsamında Yad Vaşem Müzesine bağışladı.

Tibor Karini 1931 yılında, o dönemde Macaristan’a ait olan Novi Sad kentinde doğdu. Yaşına göre bir deha sayılan çocuk zamanının büyük kısmını resim ve beste yaparak değerlendirmekteydi. Annesinin hastalanmasının ve hastaneye kaldırılmasının ardından büyük anne ve büyükbabasının koruması altına girdi. Ancak onlarla birlikte gönderildiği Auschwitz’de öldürüldü. Rusya’da bir çalışma kampına gönderilen Tibor’un babası da hayatta kalma şansını bulamadı. Her nasılsa hayatta kalmayı başaran hastalıklı anne savaş sonrasında eve döndüğünde resim ve bestelerinin yer aldığı yedi defterden oluşan Tibor’un sanat eserlerini, dua kitabını, Bar Mitzva’sında alınan ‘Tefilini’ buldu. 1947’de yeniden evlenen anne Nitza’yı dünyaya getirdi. İki yıl sonra aile Tibor’un eserlerini de yanlarına alarak İsrail’e göç etti.

Nitza; “Birkaç hafta önce ebeveynlerimin aile fotoğraflarına bakarken onların gözlerindeki hüznü, kayıpların acısını gördüm. Böylece Tibor’un eserlerini Yad Vaşem’e teslim etmeye karar verdim” açıklamasını yaptı. Yad Vaşem, “Picking up the Pieces” adlı proje doğrultusunda Holokost kurtulanlarının ellerinde bulunan belgeleri belirleme ve toplama yönünde çalışmalarını sürdürüyor.

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın