Almanya’da Yahudi akademisyene protesto

Frankfurt kentinin, İsrail karşıtı olan ABD’li Yahudi akademisyen Judith Butler’i Theodor W. Adorno ödülü ile onurlandırma kararı protestolara hedef oldu.

Almanya’da Yahudi akademisyene protesto

Almanya Yahudi Merkez Konseyi ile siyasi eylemcilerden oluşan Scholars for Peace in the Middle East (Ortadoğu Barışı için Akademisyenler) Frankfurt’un 11 Eylül’de dağıtılacak Theodor W. Adorno ödülünün Judith Butler’e verilmesine itiraz eden kuruluşlar arasında yer alıyorlar. Üç yılda bir dağıtılan 63 bin Dolar değerindeki bu ödül; felsefe, müzik, tiyatro veya sinema alanında dikkat çekici performans sergileyen kişilere verilmekte.

United States Campaign for the Academic & Cultural Boycott of Israel (ABD’de İsrail’e karşı Akademik ve Kültürel Boykot) hareketinin önemli bir destekçisi olan Judith Butler, 2011’de (İsraeli Apartheid Week) Kanada’da düzenlenen İsrail Apartheid Haftası etkinliklerine de katılmıştı.

Almanya Yahudi Merkez Konseyi Genel Sekreteri Stephan Kramer, İsrail’e karşı boykotları destekleyen ve Hamas ile Hizbullah’ın yasal sosyal hareketler olduğunu ileri süren Judith Butler’in bu ödüle layık görülmesini “insafsızlık” olarak değerlendirdi.

Oysa, Butler’i onurlandırma kararını alan seçim kurulu üyesi, Frankfurt’un Kültür İşleri Sorumlusu geçmiş dönem belediye başkanı Felix Semmelroth yaptığı açıklamada; 30 Mayıs’ta toplanan seçim kurulunun, ayrımcılık konusundaki akademik çalışmalarından dolayı Theodor W. Adorno ödülünün Judith Butler’in hak ettiği yönünde bir karar aldığını söyledi.

Semmelroth yazılı olarak yaptığı açıklamada, tüm bu suçlamaların sebeplerinin seçim kurulunda katiyen tartışılmadığını, seçim kurulunun bu tür suçlamalardan haberdar dahi olmadığını, Judith Butler’in çalışmasının önemi ile karşılaştırıldığında bu suçlamaların önem taşımadığını belirtti.

Frankfurt’ta ödül dağıtımını protesto edenler Butler’in Tel Aviv üniversitelerini boykot ettiği halde Bir Zeit Üniversitesi ile işbirliği içinde bulunmaktan geri kalmadığını da eleştirmekteler. Judith Butler ise Almanya’nın iki ayrı gazetesinde yayımlanan makalesinde Almanya Yahudi Cemaati yöneticilerinden kendisine doğrudan bir eleştiri gelmediğine değinerek, “saldırılar İsrail’i ve İsrail’in politikalarını eleştiren her birimize yöneliktir” dedi.

Sosyal Demokrat Parti’nin bir üyesi olan Frankfurt’un 1933’ten beri ilk Yahudi belediye başkanı Peter Feldmann, Butler’in onurlandırılması kararını verenler arasında değildi. Önceki dönem Belediye Başkanı, Hıristiyan Demokrat Birliği Partisi üyesi Petra Roth, seçici kurulda yer aldı.

Adına ödül tahsis edilen Theodor W. Adorno (1903-1969) Katolik bir anne ile Yahudi bir babanın oğluydu. Üçüncü Reich dönemini sürgünde geçiren Theodor W. Adorno, Almanya’ya döndükten sonra ülkesinin en ünlü sosyolog, filozof ve sanat eleştirmenlerinden biri oldu. Adorno özellikle faşizmi eleştiren ve Holokost konusunda yazdığı yazıları ile tanındı. Theodor W. Adorno’nun birçok kitabı Türkçeye kazandırılmış ve yayınlanmıştır.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın