Antisemitizme karşı yürüyüşte İsveçli bir bakan

İsveç’in Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Birgitta Ohlsson, katıldığı ‘kipa yürüyüşü’ adlı protesto gösterisini, “antisemitizm, önyargı ve hoşgörüsüzlüğe kayıtsız kalmanın reddedilmesi” olarak nitelendirdi

Antisemitizmi protesto etmeyi amaçlayan ‘kipa yürüyüşü’ 18 Ağustos Cumartesi günü İsveç’in Malmö kentinde 400 kişinin katılımı ile gerçekleşti. İsveç’in Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Birgitta Ohlsson katılımcılar arasında yer aldı. Bakan Ohlsson bu gösteriyi, “antisemitizm, önyargı ve hoşgörüsüzlüğe kayıtsız kalmanın reddedilmesi” olarak nitelendirdi.

600 kişilik Yahudi toplumuna yönelik nefret suçlarında çarpıcı bir yükselmeye tanık olunmasının ardından Malmö Yahudilerinin büyük bir kesimi bu kenti terk etti, kimi Stockholm’e kimi de İsrail ve ABD’ye göç etti.

Kentin Habad mensubu hahamı Malmö’de görevde bulunduğu yedi yıllık süreçte kişisel olarak 90 antisemit olaya tanık oldu.

Malmö’de yaşamaya devam eden Yahudiler başlarında ‘kipaları’ ve taktıkları Davud Yıldızları ile antisemitizme karşı koymak amacıyla 18 Ağustos Cumartesi günü kent merkezi etrafında bir yürüyüş yaptılar. Malmö sinagogunda başlayan yürüyüş, kent Yahudilerinin 2009’da yaptıkları gösteri esnasında şişeler, yumurtalar ve hafif patlayıcılar atılmak suretiyle şiddetli saldırılara uğradıkları merkezdeki Möllevångstorget meydanına dek devam etti.

Yürüyüşün düzenleyicilerinden olan liberal bir ‘think tank’ kuruluşunun başkanı Sofia Nerbrand, “Korku içinde yaşayan Malmö Yahudileri ile dayanışma içinde olmak istiyorum,” dedi.

Dünya kamuoyu ‘Simon Wiesenthal Centre’ danışmanının kenti ziyaret etmesinin ve ‘Organisation for Security and Co-operation in Europe’ adlı kuruluşun bu konudaki kaygılarını ifade etmesinin ardından, Malmö Yahudilerinin durumu hakkında bilgi sahibi oldu. Malmö Belediye Başkanı Ilmar Reepalu ise İsrail politikalarını kınarlarsa Malmö Yahudilerinin antisemitizmin önünü alabileceklerini iddia etti.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın