Pesah, Matsa ve Maror...

Çocukluğumda en çok sevdiğim bayram Pesah idi. Tüm aile bir araya gelirdik; ilk gece baba tarafı, ikinci gece anne tarafı ile. Kuzenler, teyzeler, halalar, enişteler, büyükanneler, büyükbabalar, her odadan gelen çocuk sesleri ile tam bir şenlik havası eserdi. Mutfaktan gelen mis gibi büyükannemin yaptığı bulmelosların kokusuna karşı çıkmak pek mümkün olmadığından daha yemeğe oturmadan iki bulmelos, bir pırasa köftesi yersem dua sırasında daha rahat beklemeyebiliyordum. Her yıl seder masasında Agada’nın okunması ile başlayan, her anında farklı bir hikaye, bazen hüzün, bazen eğlence, tüm duyguları içeren o ritüeller, el yıkamalar, marul ile matzayı sarıp içinde haroseti eklemek, on tane belayı sayarken ve eller yıkanırken bakmadan dayanabilmek, afikomen’i bulmaya çalışmak; işte daha dün gibi yaşadığım benim çocukluk anılarım. Her yıl Pesah Bayramı’nda Tanrı’mın bana ailemle yaşamamı mümkün kılması için dua ettiğim o değerli anları hepimizin, her zaman yaşamasını ve yaşatmasını diliyorum.

Sevgili annelere sesleniyorum bu hafta, yaşı kaç olursa olsun mutlaka anlatalım evlatlarımıza ‘Mısır’dan Çıkışın’ hikayesini. Basitçe ya da detaylı, ama bilsinler neden ‘matza’ yediğimizi, ‘Agada’ sırasında masada ki her gıdanın anlamını, neden ellerimizi yıkadığımızı, yıkarken bakmadığımızı, kereviz yaprağını tuzlu suya batırmanın Yahudilerin döktüğü göz yaşlarını temsil ettiğini, ‘harosetin’ Yahudi kölelerin inşaat taşlarını birleştirmede kullandıkları harcı simgelediğini, ‘marorun’ acıyı temsil ettiğini, ‘Pesah’ın’ (masadaki etin) Bet-Amiktaş’ta kurban edilen kuzuyu temsil ettiğini... Anlatalım ki, onlar da anlatsınlar evlatlarına ve sürdürsünler bu geleneği kuşaktan kuşağa.

Sevgi ile kalın, sevgiyi paylaşın...

Sergiler

Satranç Takımı Sergisi: Meraklı miniklerin ödül kazanmış ilginç bir koleksiyonu ücretsiz görme şansı var. Red Kit’ten, Yüzüklerin Efendisi’ne ve Şirinler’e kadar bir sürü temalı satranç setleri 14 Nisan tarihine kadar Levent’te Nurus dükkanında. (Bilgi için: 0212 269 63 00)

Tarih Nehri Sergisi: Video projeksiyonunu fotoğraf ve heykelin harmanladığı özel bir sergi Borusan Contemporary’de 15 Nisan’a kadar devam ediyor. (Bilgi için: 0212 393 52 00)

Anna Frank İstanbul’da: Kadir Has Üniversitesi ve Amsterdam’daki Anne Frank Müzesi işbirliği ile üniversitenin bünyesinde ‘Anna Frank -Günümüz İçin Bir Tarih Sergisi’ 21 Mart Çarşamba günü kapılarını İstanbullulara açtı.

Atölyeler

İstanbul Modern’de nisan ayınca bin bir çeşit atölye seçeneği var! (Bigli ve Rezervasyon için: 0212 334 73 41)

Mikro Olaylar: Nisan ayı boyunca Cumartesi-Pazar farklı saatlerde çocuklar elektronların hareketini, moleküllerin ayrışmasını, atomun parçalanmasını inceleyecekler.

Panorama: Nisan ayı boyunca 7-9 yaş arasındaki çocuklar Rotterdam ve İstanbul şehirlerinin görüntülerini bir araya getirerek iki kentin kimliklerini karşılaştırıyorlar.

Renkli ayaklar; Çarıklar Klopmenler: 22 Nisan’ da saat 13.00’te Hollanda’da tarih boyunca üretilen farklı klopmenleri yaratacaklar.

İTÜ Bilim Atölyesi’nde 26 Mayıs’a kadar devam eden farklı atölye aktiviteleri ile çocuklar bilimin sırlarını keşfedecek. (Bilgi ve rezervasyon için: 0212 251 60 13)

Çay Saatinde Çikolata Yapın: 23 Nisan’da Pera Palace Hotel’de 5-12 yaş arası çocukların katılabileceği çikolata etkinliğinde pastane şefi ve baş aşçının eşliğinde hem çikolatanın oluşunu hakkında konuşabilecek hem de kendi çikolatalarını yapabilecekler. (www.perapalace.com)

Tiyatrodan Seçmeler

Dikkat Uzaylı Çıkabilir oyunu Halis Kurtça Kültür Merkezi’nde nisan ayı boyunca cumartesi ve pazar günleri saat 15.00’te. (Bilgi için: 0216 357 28 36)

Küçük Balık Bam Bam, 16 Nisan Pazartesi saat 11.00’de Akatlar Kültür Merkezi’nde.

Kırmızı Başlıklı Kız, 17 Nisan Salı saat 11.00’de Akatlar Kültür Merkezi’nde.

İllüzyon Gösterisi: Oyuncak Müzesi’nde 15 Nisan Pazar günü saat 11.00’de, 7 yaş ve üzerine mükemmel bir gösteri. (Bilgi için: 0216 359 45 50)

Beyaz Perdeden Seçmeler

Büyük Mucize: Nesli tükenmekte olan bir gri balina ailesinin hikayesi, aksiyon ve macera dolu!

Dr Seuss Loraks: Doğanın gücü ile tanışın; 13 Nisan’da sinemalarda!

Pamuk Prensesin Maceraları: Yedi cüceler, Pamuk Prenses ve kötü cadı üvey anne şimdi gerçek oluyorlar... Biraz dram ve macera karışımı fantastik konulu bu filme (10 yaş üstü) çocuklarınızla beraber gitmenizi tavsiye ederim.

Kitap Kurdu

Discovery Education çocuklar için ‘Araştır, Keşfet, Öğren’ serisi ile Firavun Mezarları – Enerji Nedir? – DNA Dedektifleri gibi birkaç çeşit hem kolay okunabilir hem de görselleri ile renkli ve eğlenceli kitapları sunuyor.

‘Zamanda Gezinen Üç Kafadar’ serisi okumayı sevmeyen çocukları bile zamanda çok farklı ve eğlenceli bir yolculuğa çıkartabilecek. Sekiz yaşından itibaren kız erkek tüm çocukların ilgisini çekebilecek maceralar fırtınasına hazır mısınız?

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın