ÜNİVERSİTELERİ TANIYALIM: Şehir ve bölge planlama

Günümüzde üniversite okumak tabii ki çok önemli, ancak seçeceğimiz üniversite kadar tercih edeceğimiz bölüm de önemlidir. İnsan öncelikle araştırmalıdır seçeceği bölümü; kendini düşünmelidir; “Acaba ben bu bölüme uygun muyum?” sorusunu sormalıdır kendine. İnsan sevdiği bölümü okursa, daha da iyi geliştirir kendini, ne kadar zor olursa olsun güzel yanlarını görür çünkü.

ÜNİVERSİTELERİ TANIYALIM: Şehir ve bölge planlama

Lisede olup özellikle Fen- Matematik okuyan arkadaşlarımıza üniversitede seçeceği bir bölümü tanıtmak, onlara ve ailelerine yol göstermek amacıyla UOML eski mezunlarında Şeyla Arditi ile görüştük. Şeyla, Ulus Lisesi’ni bitirdikten sonra Mimar Sinan Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünde okumaya başladı ve şu anda son senesinde.

Okuduğun bölüm sana neler sağlıyor?

Dünyada da geçerli olan bir meslek olduğundan okuduğum bölümden çok memnunum. Lisedeyken bölümüm hakkında çok fazla şey bilmiyordum ancak girdikten sonra yapılan projeler ve konuların bana uygun olduğunu düşünüyorum.

Okuduğum bölümden kaynaklı ekonomik, ekolojik, sosyolojik ve kente yapılan fiziksel müdahaleleri takip etmem gerekiyor. Bu da dünya şehirlerinde ve yaşadığım şehirde farklı bakış açılarını fark etmemi sağlıyor.

Bu bölümü sence kimler tercih etmelidir?

Öncelikle, birçok projelerimiz oluyor; uykusuz kalmak ve grup arkadaşlarınızla çok çalışmanız gerekiyor. Ayrıca her zaman yenilikleri takip etmek gerekiyor. Bunları yapabilen, özellikle uykusuz kalan ve birçok sizden farklı düşünen insanla uyumlu çalışabileceklerini düşünenlere tavsiye ederim.

 

Bölümünü okurken sana katkı sağlayacak başka neler yaptın?

Bölümün gereği zorunlu stajlar var. Ayrıca yurtdışındaki ve yurtiçindeki diğer üniversite öğrencileriyle workshoplara katıldım; bu da bana daha farklı bakış açıları kazandırdı.

 

İleride bu bölümü okuyanlar ne tür işler yapabilir?

Kamu yerlerinde ya da özel sektörde; şehir planlama ofisleri, mimarlık ofisleri, inşaat ofisleri ya da uzmanlaşma yaptığın dala göre olan yerlerde rahatlıkla çalışabilirler.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın