Paul Newman’ın çocuk kampı şimdi Galil’de

Paul Newman, yaşamları için bakıma gereksinim duyan hasta çocuklar için ilk kampı yirmi yıl kadar önce Connecticut’ta açtı. Newman’ın kamp zincirinin on dördüncüsü artık Ürdün Nehri kıyısındaki bir kasabada Ortadoğu’nun hasta çocuklarını mutlu etmeye çalışıyor

Paul Newman’ın çocuk kampı şimdi Galil’de

Hollywood’un ünlü aktörü, insan hakları savunucusu, yarış otomobili sürücüsü, 2008 yılında yaşama veda eden yarı Yahudi Paul Newman, 1988’de bir sabah uyandığında kendini hasta hissediyordu. Yakın bir arkadaşının anlattığına göre Newman, o gün ciddi hastalıkları olan çocukların yaşıtları gibi hayattan zevk alamadıklarını düşündü. Bu haksızlığın üstesinden gelmenin çarelerini aramaya başladı.

Böylece Paul Newman, yaşamları için bakıma gereksinim duyan hasta çocuklar için (bugünkü adıyla Serious Fun Children’s Network) ilk kampı yirmi yıl kadar önce Connecticut’ta açtı. Bu proje, ünlü oyuncunun hayırseverlik faaliyetlerinin ilki oldu.

Altı ay kadar önce Newman’ın kamp zincirinin on dördüncüsü Ürdün Nehri kıyısındaki bir kasabada açıldı. İsrail’in Galil bölgesinin güneyinde yer alan bu kampın açılışı geçtiğimiz günlerde resmi bir tören ile gerçekleşti. Ortadoğu’da kendi türünde bir ilk olma özelliğini taşıyan bu kamp Ortadoğu ülkelerindeki kronik hastalıklardan muztarip tüm çocuklara hizmet verecek.

Sürekli “hayır” sözcüğünü duymuş olan hasta ve bedensel engelli çocuklar için Ürdün Nehri Kasabası artık “evet”lerin sıkça duyulduğu bir mekan olacak. Tekerlekli iskemleye bağlı ve hareket yeteneğinden farklı şekillerde yoksun çocuklar at binme, yüzme, müzik yapma, dans etme gibi zevkli şeyleri deneyimleme şansına sahip olacaklar.

Hasta çocuklar için rüya gerçek oldu. Galil bölgesinin kuzeyinde Baka al-Gharbiya Arap köyünden, genetik bir kan bozukluğu hastası olan 18 yaşındaki Zahir geldiği bu kampta dans şampiyonu oldu. Zahir orada edindiği arkadaşlarına Arap folklorunun özelliklerini öğretti. Zahir oraya annesi Kifach ve kardeşi ile geldi. Anne, çok ağır bir hastalıktan acı çeken oğlunun mutlu olmasından yüzünün gülmesinden memnun…

Ortadoğunun tüm hasta çocuklarına hizmet veriliyor

Kampın CEO’su John Read, çocukların ağır hastalıklarına rağmen sosyal ilişkiler kurup, yalnızlıklarından kurtulduklarını söylüyor. Kampın bir haftalık programlarına kanser, cerebral palsy, cystic fibrosis, hemophilia, genetik dysautonomia, nörolojik ve römatolojik hastalıklar,  kalp hastalıkları olan çocuklar tamamen ücretsiz katılıyor. Müslüman, Dürzü, Hıristiyan, Yahudi, Arap, laik, aşırı dindar, zengin, fakir tüm çocuklar…

Eyal Adler ile arkadaşı Benjamin bir hafta boyunca evlerinden uzakta eğlenme olanağını bulan hasta çocuklar. Bu yaz aylarında Batı Şeria’dan gelecek çocukların da katılımı İsrailli ve Filistinli çocukların yakınlaşmasına imkan sağlayacak.

Kampın kurucuları Marilyn ve Murray Grant, şimdi projelerinin gerçeğe dönüşmesinden haz duymaktalar. Grant çifti, Paul Newman’ın kamplarının bir örneğinin İsrail’de açılması yönünde büyük çaba harcadı. Grant çiftinin kızı Lisa, “Onların bu projeye yatıracak parası yoktu. Böyle bir rüyaya sahiptiler, gerçeğe dönüştürdüler. Bu onların emeklilik projesiydi” demekte.

Marilyn ve Murray başlattıkları yardım kampanyasında 30 milyon dolar topladılar. Bu uzun süreçte siyasetçilerle görüştüler, Chaim Topol, Gila Almagor gibi sanatçıların ve yardımsever kişilerin desteğini aldılar.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Sosyal Hizmet Bakanı İtzhak Herzog, kampın ülkede birlikte yaşamın iyi bir örneğini oluşturacağını söyledi. Kamptaki gönüllü danışmanların Tiberya ve Baka al-Gharbiya gibi Yahudi ve Arap yerleşimlerinden geldiklerine değinerek Galil bölgesinde birlikte yaşamın yeni bir düşünce olmadığını söyledi. Paul Newman’ın “Exodus” filminde canlandırdığı Ari Ben Canaan, Arap çocukluk arkadaşı Taha’ya bu bölgenin iki halka, Araplarla Yahudilere ev sahipliği yapabileceğini söylüyordu.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın