Bir kez daha dostluk, kardeşlik ve barış mesajları verildi

Büyükada Hesed Le Avraam Sinagogu Yönetim Kurulu tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen iftar yemeği 6 Ağustos Pazartesi akşamı gerçekleşti. İftar yemeğine yaklaşık 200 kişi katıldı

Bir kez daha dostluk, kardeşlik ve barış mesajları verildi

6 Ağustos Pazartesi akşamı Büyükada Hesed Le Avraam Sinagogunda gerçekleşen iftar yemeğine Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu ve yardımcıları, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzacebi ve CHP İstanbul Milletvekili Diş Hekimi Kadir Gökmen Öğüt ve yardımcıları, Adalar Emniyet mensupları, kurum, dernek, cemaat, adanın kulüp başkanları ve müdürleri, parti temsicileri, basın mensupları ve ada esnafı katıldı.

İftarda ayrıca Hahambaşı Rav İsak Haleva, Türk Musevi  Cemaati Başkan Yardımcısı Moris Levi’, Bet-Din üyelerinden Rav Moşe Benveniste, Rav Naftali Haleva ve Rav İzak Peres, sinagog vakfı yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundular.

Büyükada Müftüsü Yusuf Tekin’nin okuduğu Ramazan iftar duasından sonra yemeğe başlandı.

Günün sunuculuğunu Büyükada Hesed Le Avraam Sinagogu Vakfı Başkan Vekili Rafael Habib üstlendi.

Rafael Habib ilk olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Mimar Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun Büyükada Hesed Le Avraam Sinagogu Gabayı Kurtuluş Morhayim’e yolladıkları mektupları okudu. Başkan ve vali mesajlarında yoğun programlarından dolayı iftara katılamayacaklarını belirttiler ve tüm katılanların mübarek ramazanlarını kutladılar.

Rafael Habib konuşmasına “Sizler biraz önce inançlarınız gereği tutmuş olduğunuz orucunuzu açmak için iftarı gerçekleştirdiniz. Allah orucunuzu ve kalbinizdeki duaları mübarek kılsın” sözleriyle başladı ve şöyle devam etti: ‘Oruç ve iftar ibadetleriniz o esirgeyen ve bağışlayan Rabbimizin nezdinde kabul görsün’ temennisinde bulundu. Daha sonra Habib, ‘Paylaşacak dostlarınız yoksa güzel şeylere sahip olmanızın anlamı yoktur.’ Dedi ve davetlerine katılan, iftarlarını paylaşan herkesi saygı ve sevgi ile selamladı. Habib eski ve yeni ahitten alıntılar alıp ‘komşunu kendin gibi seveceksin’ sözleri ile devam etti. Son olarak ‘Bu toprakların bahşettiği engin hoşgörünün ve misafirperverliğin eseri olarak yüzyıllardır belki dünyada örnek olacak şekilde dostça, kardeşçe ve barış içinde bir aradayız. Hepinizin mübarek ramazanınızı kutluyorum.’ dedi.

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Büyükada Sinagogu Haham Akaali Rav Moşe Benveniste, ‘gönül dostlarım’ sözleri ile başladı ve Tanrı’nın sonsuzluklarına değindi. Sözlerine küçük bir hikaye ile son verdi.

Ardından sözü Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu aldı. Farsakoğlu, ‘Sevgi ile dostluk ve kardeşlik paylaşma değerlerimizi geliştiriyoruz. Bizler adalarımızda hiçbir şekilde bu değerlerimizden sapmadık. Farklı inançlarla, farklı kültürlerle kardeşçe yaşamayı başarıyoruz. Bazı yerlerde farklı inanç ve farklı görüşler yüzünden kardeş kardeşe acı vermekte. Böylesi kutsal günlerde bunlara dur demeliyiz.’ Dedi ve Atatürk’ün bir sözü ile devam etti. ‘Yurtta sulh, dünyada barış’ ‘Bugün Rum Ortodokslarının Üzüm Bayramı, Cumartesi günü Musevilerin Şabatını kutladım. Bu gece Müslümanların kutsal Ramazan gecesinde iftarımızı açtık. Farklı inançlarla bir aradayız. İşte sevgi, dostluk, kardeşlik budur’ dedi.  Müslümanlar için kutsal olan iftar yemeği daveti için Büyükada Musevi Cemaatine teşekkür etti.

Konuşma yapmak üzere kürsüye davet edilen Hahambaşı Rav İsak Haleva konuşmasına “Hoş geldiniz” diyerek başladı.“Hoş geldiniz demek bana düşer. Barış ve esenlikle birlikte yaşamanın kıvancı ve kaderi paylaşmanın onurunu yaşıyoruz. Bu güzel gecede din, dil, cinsiyet gözetmeden mülki ve yerel yönetimi, yazlıkçısı, kışlıkçısı, esnafı ile mütevazi soframızda bir araya gelip ahenk ve sevgi ile yaşayabildiğimizi kanıtladık. Tanrım bu manzara, sevgi, saygı, dostluk bu beraberlikle iletilebilecek en güzel mesajdır’ dedi. ‘Ramazanın çoğu bitti. Bayrama yaklaşmaktayız.  Ramazan ayı boyunca oruçlarınız, iftarlarınız, namaz ve niyazlarınız makbul olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

İftar yemeği Büyükada Müftüsü Yusuf Tekin ve Hazan Rıfat Romi’nin okudukları şükür duaları ile son buldu.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın