Cezayirli yazara Arap dünyasından boykot

Cezayirli yazar Boualem Sansal İsrail ziyaretinin ardından boykot edildi. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman yazara yardımcı olmaya çalışıyor

Mayıs ayında Kudüs’te gerçekleşen 3. Uluslararası Yazarlar Festivaline katılan Cezayirli yazar Boualem Sansal, Hamas tarafından Filistin halkına ihanet etmekle suçlanmıştı. Dışlanmasının diğer bir sebebi de, Arap dünyasının İsrail ile diyaloga girmesinin zorunluluğuna inandığını açıkça ifade etmesiydi.

Merkezi Paris’te bulunan Arap Elçileri Konseyi, Arap Dünyası Enstitüsüne mensup bir yazara verilmek üzere bir edebiyat ödülü tahsis etmeye karar verdi.

Cezayirli yazar Boualem Sansal’ın İsviçre’den bir hayranı, kimliğinin açıklanmaması koşulu ile Sansal’a 10.000 Euro bağışta bulunmayı önerdi. Bu miktarın çok yüksek olduğunu düşünen Sansal bu parayı Filistinli ve üçüncü dünya ülkelerinden kalp rahatsızlığı olan çocukları tedavi etmek amacıyla görev yapan “Save a Child’s Heart” (Çocuğun Kalbini Kurtar) adlı kuruluşa bağışladı.

Sansal’a yönelik boykot hareketi Fransa’daki entelektüelleri ve sol kesimden yayın organlarını harekete geçirdi. Ardından İsrail, yazarın bu zor durumuna çözüm arama ve ona destek olma yönünde çalışmalara başladı.

Geçtiğimiz hafta başında Fransız meslektaşı Laurent Fabius ile görüşen İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, onu Paris’te yaşamakta olan Boualem Sansal’ın boykotunu alenen kınaması konusunda ikna etti. Son olarak Fransız Libération gazetesine bir söyleşi veren Cezayir asıllı yazar, “Barış ancak İsrail ile Arap ülkeleri arasında kurulacak diyalogla sağlanabilir,” şeklindeki söylemini yineledi. Ayrıca Arap ülkelerini iki yüzlülükle suçladı.

Boualem Sansal bugünlerde İsrailli yazar David Grossman ile birlikte, barış amaçlı bir uluslararası yazarlar sempozyumu düzenlemenin başını çekiyor. Sansal bir taraftan boykot edilirken diğer taraftan çok sayıda destek mektubu alıyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın