Evimizin direği babamız...

Entersan bir şekilde hamile kalındığı andan itibaren yeşermeye başlayan annelik içgüdüsü genelde babalarda doğumdan bir süre sonra, hatta bebek ile iletişim ve paylaşıma geçtikçe yoğunlaşarak artan bir bağ olarak ortaya çıkıyor. Geçmişten getirdikleri kalıplarla, örnek aldığı ya da almak istemeyip tam zıt yönde hareket ettikleri rol modellerinden esinlenerek babalığı öğrenmeye çalışıyorlar.

Evimizin direği babamız...

Sağlıklı bir aile üçgenin oluşumundaki üçüncü nokta BABA! Hayatta ya da değil, evli ya da boşanmış, her çocuk bir babaya, bir baba figürüne ihtiyaç duyar.  Baba, çocuğun dış dünyaya açılan kapısıdır. Baba, sosyalleşmenin ilk adımıdır. Baba, anneden ayrışmanın basamağıdır. Baba, bireyselleşmenin başlangıcıdır. Kısacası BABA çok önemli bir karakterdir! Doğru ya da yanlışı olmayan, deneme yanılma ile öğrenilen bu meslek gerçekten zordur. Hele bir de bizim gibi ataerkil toplumlarda yaşarken ve değişen aile dinamikleri ile çocuk merkezli yetiştirilen ailelerde bu dengeyi oturtmak daha da zor oluyor. Çocukluğunu yaşayamamış bir baba çocuğu ile çocuk olamayabilir, fazla çocuk kalmış bir baba evlatlarının gözünde güven teşkil etmeyebilir. İşte böyle karışık  bir durum bu.

Ancak herşeyden önemlisi sevgi veren bir babadır. Çünkü sevgi ve şefkat dengeli ve gerektiği zaman verildiğinde, çocukların herşeyin üstesinden gelmesine yardımcı olur. Dengeli sevgi, mutluluk ve özgüvenin temellerini oluşturur.  Hayatı paylaşmak ise bu temeli sağlamlaştırır. İş şartlarından dolayı  çok yoğun çalışan babalar, bir girdaba kapılmış molaya ihtiyacı olanlar, gelin bu Babalar Gününde bir farklılık yapın; kendi Babalar Gününüzü kutlayın. Çünkü siz çok değerlisiniz. Çünkü siz olmadan bu aile var olamaz. Ruhen ya da bedenen varlığınızı bilmek kendimizi bilmek demektir. Sizi sevmek, kendimizi sevmek demektir. Sizinle barışık olmak kendimizle barışık olmak demektir. İşte bu yüzden tüm babaların babalar gününü kutlarım ve hem çocuklarınızla hem de sevgili babanızla her neredeler ise gönülden bir gün geçirmenizi dilerim.

Sevgi ile kalın, sevgiyi paylaşın...

Beyaz Perdeden Seçmeler

Liseli Polisler: 8 Haziran’dan itibaren çocuğunuzla seyredebileceğiniz hem komik hem de heyecanlı bir aksiyon filmi.

Madagascar 3 kahramanlar:

8 Haziran’da 3D olarak New York’a dönmeye çalışıyorlar, hem de bir sirke katılarak. Bakalım neler olacak?

Sergi

The Great Masters:  Sanatın üç büyük dehasını tanımak için bir fırsat! 1Haziran -31 Temmuz arası Topane-i Amire’de saat 10.00-19.00 arası Michalengelo, Raphael ve Leonardo Da Vinci’nin bilim ve sanatla ilgili nasıl eserler bıraktıklarını anlatan bir sergi.

Kitap Kurdu

Yaz tatilinde eğer şanslıysanız çocuğunuz ancak verilen ödev kitaplarını okuyacaktır. Ama olur da fazladan kitap okumak isterse size bir kaç önerimiz olacak:

Benim Süper Babam, Binbir Çiçek Kitap

Şamatalı Köyün Çocukları, Can Çocuk Kitapları

Esrarengiz Komşu, Günışığı Kitaplığı

Köstebek Kuki, Günışığı Kitaplığı

Kayıp Dünyalar, Türkiye iş Bankası Yayınları

Dostum Çino: Bir çocuk ile bir köpeğin dostuluğunu anlatan dokunaklı ve duygulu gerçekten alıntı bir hikâye...

5 Çocuk 5 İstanbul: Beş ayrı çocuğun hikâyesini anlatırken İstanbul’daki 5 ayrı tarihsel süreci anlatan tatlı bir öykü

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın