Antisemit filme Cannes’da yasak

The Anti-Defamation League (ADL), Dieudonné M’Bala M’Bala adlı Fransız komedyenin antisemit filminin Cannes Film Festivali’nin gösterim programından kaldırılmasının çok olumlu bir karar olduğu açıklamasını yaptı.

Cannes Film Festivali gösterim programından kaldırılan “The Anti-Semite” ya da “Yahud Setiz” adını taşıyan filmin finansmanı, İran Belgesel ve Deneysel Film Merkezi (Iranian Documentary and Experimental Film Center) tarafından karşılandı.

Holokost döneminde bir buçuk milyon Yahudi’nin yaşamını yitirdiği Auschwitz’de bir komedi türündeki filmde Fransız komedyen Dieudonné M’Bala M’Bala bir kıyafet balosu için Nazi üniforması giymiş alkolik ve gaddar bir kişiyi canlandırmakta. Tanınmış Holokost inkârcılarından biri olan Robert Faurisson da bu filmin bir sekansında görülüyor.

Çekimi dokuz günde hazırlanan film sinema salonlarında gösterilmeyecek, internet üzerinden satışa çıkarılacak. Cannes Film Pazarlama Müdürü Jerome Paillard;  belli bir dine yönelik düşmanlık aşılayan filmlerin, pornografik veya şiddette teşvik eden filmlerin geçersiz sayıldığını ifade etti.

ADL Ulusal Müdürü Abraham H. Foxman; “Cannes’da antisemitizmin yeri yoktur. Festival düzenleyicilerinin açıklamasını saygı ile karşılıyoruz. Dieudonné’nin antisemitizmi ve Holokost inkârcılığı İran’da seyirci çekebilir, oysa Fransa eğlence endüstrisi ve halkı buna rağbet etmez” şeklinde konuştu.

Kamerun kökenli bir Fransız vatandaşı olan Dieudonné, sürekli Holokost inkârcılığı, Adolf Hitler’i yüceltmesi, Nazi selamları vermesi, Talmud’u yermesi ve antisemit söylemleri ile tanınmaktadır. Dieudonné’nin son olarak Haziran’da gerçekleşecek Fransız Parlamento seçimlerine adaylığını koyduğu söyleniyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın