Çin´de Schindler’in Listesi

İkinci Dünya Savaşı süresince Çin’in 30 bin Yahudi’yi koruma altına almasının öyküsü Nisan ayı başında Şangay’da tiyatro sahnesine taşındı.

Çin´de Schindler’in Listesi

İkinci Dünya Savaşı süresince Nazi Avrupası’ndan kaçan 30 bin Yahudi Çin’de güvenli bir şekilde yaşama olanağını buldu. Tarihin bu ilginç sayfası Şangay’da tiyatro sahnesine taşındı. “North Bank Suzhou Creek” adlı oyunun yönetmeni Jefferey Sichel, Yahudilerin Çin’deki öyküsünün fazla bilinmediği, bu öykünün geniş kitlelere duyurulması gerektiği görüşünü taşıyor.

Oyun, kafe sahibi bir Yahudi’nin kızı üzerine odaklanmakta. Japon bir subayın yakın arkadaşı olan genç kız, aynı zamanda Çin direniş hareketinin etkin üyeleri arasında yer alıyor.

Çinli bir direnişçi rolünü canlandıran Wang Jiajian, oyunda Yahudilerin ve Çinlilerin o dönemde aynı amaç uğruna hareket ettikleri izlenimini yansıttıklarını söyledi. Çinli oyuncu; “Yahudi adamın kızı Shana’yı kucaklarken, zaman zaman o döneme gerçekten döndüğümüz duygusuna kapılıyorum. Kalplerimiz birbirini anlıyor, düşünme şeklimiz ve engellere karşı mücadelemiz çok benzer” dedi.

American Jewish Joint Distribution Committee ve Şangay’daki İsrail Konsolosluğu’nun desteğinde sahnelenen oyun 22 Mart- 1 Nisan tarihleri arasında Şangay Yahudi Göçmenler Müzesi’nde tiyatro severlerle buluştu. Oyunun galası Mayıs ayında New York’ta gerçekleşecek.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın