Nazi savaş suçlusu Demjanjuk tutuksuz öldü

Holokost döneminde binlerce Yahudinin kitlesel infazındaki rolü nedeniyle yargılanan ve geçtiğimiz mayıs ayında tamamlanan duruşmasında beş yıl hapis cezasına çarptırılan John Demjanjuk, 91 yaşında öldü.

John Demjanjuk, görevli olduğu Sobibor temerküz kampında 28.000 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulmaktaydı.

Yargıçlar suçlunun temyiz talebinin sonuçlanma sürecinde tutuksuz kalmasını kabul etmişlerdi. Böylece Demjanjuk 17 Mart günü Almanya’daki bir bakımevinde özgür bir kişi olarak yaşama veda etti.

Sağlık nedenleriyle sürekli geciken John Demjanjuk’un duruşması, büyük olasılıkla Almanya’da gerçekleşen Nazi savaş suçlularının yargılanmalarına ilişkin son örnek olacak.

Ukrayna doğumlu olan Demjanjuk her zaman Nazilerin aleti olduğunu iddia etmiş ancak hakim onun  muhafızlık görevini isteyerek üstlendiği kanısına varmıştı.

Ohio’ya göç eden Demjanjuk orada bir aile kurmuş makinist olarak çalışmış ve yıllarca Nazi geçmişini gizli tutmayı başarmıştı. 1988’de getirildiği İsrail’de yargılanmış ve idamına karar verilmişti. Ancak kimliğindeki bir yanlışlık nedeniyle cezası iptal edildi. Bundan 20 yıl sonra, hakkındaki suçlamalardan dolayı Münih’te yeniden yargılandı.

John Demjanjuk’un ölümünün ardından oğlu, babasının masum olduğunu ileri sürerken, Almanya Yahudileri Merkez Konseyi Başkanı Dieter Graumann bu kişinin yargı önüne çıkarılmasının doğru bir girişim olduğunu söyledi.

Dieter Graumann; “Ölüm her zaman üzücüdür. Ancak adaletin sağlanması yönünde yaş faktörü bir engel oluşturmamalı. Amaç öc almak değil, adaletin sağlanmasıdır” dedi.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın