Fransa’da Suudi prense karşı hukuk zaferi

Fransız Yahudisi bir anne, bir Suudi prensine karşı başlattığı hukuki mücadeleyi kazandı. Mahkeme, çiftin ilişkisinin bozulmasının ardından kaçırılan 10 yaşındaki kızlarının anneye iadesi yönünde karar verdi

Fransa sulh ceza mahkemesi kraliyet ailesi mensuplarından Prens Sattam al-Saoud’un kızları Aya’yı Fransız anne Candice Cohen-Ahnine’ye iade etmesi ve çocuğun  bakımı için her ay 10 bin Euro ödemesi kararını verdi. Oysa Ocak ayı sonunda sonuçlanan mahkeme ve Fransız yargısının kararı Suudi prensi pek etkilemedi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın ve Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin yoğun çabalarına rağmen, prens son üç buçuk yıldır Aya’yı Riyad’daki sarayda alıkoymaya devam ediyordu.

Nouvel Observateur dergisine yaptığı açıklamada prens; “Sarkozy’nin kararına niye uyayım ki, olmazsa Aya’yı alır Bin Ladin gibi dağlara çıkar orada gizlenirim” demekte.

Bugün 34 yaşında olan Candice Cohen-Ahnine, 14 yıl önce Londra’da bir gece kulübünde prensle tanıştı. Uzun boylu ve esmer yabancı, şampanyalar, gül  demetleri ve yaptıkları seyahatlerle genç kızı etkiledi.

İş seyahatleri için sık sık Fransa’ya giden prens, Candice’in ailesi ile tanıştı ve Suudi Krallığı’nın kısıtlamalarından kurtulma isteğini  samimiyetle sık sık dile getirdi.2001’in Kasım ayında kızları dünyaya geldiğinde prens arkadaşları ile Londra’daydı. “Tek bir Allah vardır, Muhammed de onun peygamberidir” demiş, belki de annenin dini kimliğini göz önüne alarak kızının kimliğine ‘Aya’ (İbranice Yaşayan anlamında) adını yazdırmıştı.

Candice ile Sattam al-Saoud’un ilişkisi, prensin kuzini ile evlenmek zorunda olduğunu açıkladığı 2006 yılına dek devam etti. Candice’e ikinci eşi olabileceğini söyledi. Candice reddedince ayrıldılar.

Candice Cohen-Ahnine’nin iddiasına göre, ailesinin engelleme çabalarına rağmen Suudi Arabistan’ı ziyaret ettiği 2008 yılında kızı Aya ondan koparılmıştı. Candice alıkonulduğu sarayda kızı ile pek ender görüştürülüyordu. Uşaklardan birinin kapıyı açık bırakmasından yararlanıp Fransız Elçiliği’ne sığındı.

 

 ELÇİLİK DEVREYE GİRİYOR

Elçilik mensupları ona inanmakta güçlük çektiler. Ta ki Candice cep telefonunda zor durumdaki kızının fotoğraflarını gösterene dek.

Prens, Candice’in İslam’a geçtikten sonra yeniden Yahudiliğe döndüğünü (bu ölümle cezalandırılacak bir suçtu) kanıtlayan bir belgeyi elçiliğe ulaştırdı. Bu tehlike karşısında elçilik genç kadını ülke dışına çıkardı. Candice, Fransız elçilik görevlilerinin kendisini kızını unutmaya ikna etmeye çalıştıklarını, kendisine geçmişi unutup yeni bir hayat kurmasını öğütlediklerini söylemekte.

Elçilik mensuplarının yardımı ile Fransa’ya dönen Candice, orada neredeyse boş bir odaya hapsedildiğini, zaman zaman çıkmasına izin verilen bahçede kızını görme olanağını bulduğunu, kendisine ancak ölmeyecek kadar yiyecek verildiğini, odasına her girenin tehditler yağdırdığını anlatmıştı.

Genç kadın Facebook’ta Aya’nın babasının ateşli silahlarıyla oynarken çekilmiş fotoğraflarını görünce kızının geleceği onusunda kaygılanıyordu. Diplomatik alanda sürdürülen arabuluculuk girişimleri sonuçsuz kalınca, çektiği çileyi anlattığı bir kitap yayınladı: “Give My Daughter Back” (Kızımı Geri Verin)

Candice Cohen-Ahnine’nin avukatı LaurenceTarquiny-Charpentier; “Bu uzun bir sürecin ilk etabı. Aya annesine iade edilip Fransa’da yaşamalı” demekte. Fransa Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları yetkilisi Eric Bosc; “Taraflar arasında bir diyalog ortamı yaratıp olumlu bir sonuca ulaşmayı umuyoruz” demekte.

Oysa Prens Sattam al-Saoud, Nouvel Observateur’e; “Kızımın hayatı burada olmalı. Kızımın Suudi kraliyet ailesinin bir üyesi olduğunu sizlere hatırlatırım” demekte.

Mahkeme kararının kazanılmış bir zafer olduğunu söylemesine karşın, Candice Cohen-Ahnine kızının geleceği konusunda endişeli.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın