Bu hafta ne izleyelim, nereye gidelim?

Bu hafta ne izleyelim, nereye gidelim?

NE İZLEYELİM?

Her zaman eğlenceli ve beğenilen oyunlarla seyircisini buluşturan Ali Poyrazoğlu 10 Mart’tan itibaren, Alphonso Paso’nun ‘Beni Yeniden Sev’ oyunu ile kendi adını taşıyan tiyatrosunda. İspanyol Tiyatrosu’nun Çehov’u olarak anılan Paso’yu, Türk seyircisi ilk kez yine Ali Poyrazoğlu’nun ‘Evet! Evet! Evet!’ adlı oyunuyla tanımıştı. Alphonso Paso’nun ölmeden önce yazdığı 100. ve son oyunu ‘Beni Yeniden Sev’ çok ince, çok eğlenceli, aşk üzerine derin bakışlarla donatılmış bir oyun. Evliliğe ve aşk olgusuna farklı kuşakların bakışından yola çıkan yazar, insan ilişkilerini dantel gibi örüyor. Beni Yeniden Sev’de Ali Poyrazoğlu ile birlikte Devlet Tiyatroları’nın önemli oyuncularından, sinemadan ve televizyon dizilerinden de tanıdığımız Neriman Uğur, Bülent Kayabaş, usta oyuncu Nur Gürkan, genç kuşağın sevilen tiyatro ve televizyon oyuncularından Ümit Kantarcılar, Güneş Emir, Hakan Bulut, Nur Eraslan, Alphonso Paso’nun karakterlerine can katmak için bir araya geldi.

NE DİNLEYELİM?

15. yüzyıl İspanya’sının Sefarad öykülerini ve geleneksel Ladino şarkılarını Flamenko lezzetiyle buluşturan Londra çıkışlı Mor Karbasi, ailesinin Fas ve İran köklerinin de hissedildiği özgün şarkıları güçlü sesi ile birleştiriyor. 2008 yılında yayınladığı ilk albümü ‘The Beauty and the Sea’ ile Yasmin Levy ve Mariza gibi isimler arasında parlayan genç yıldızın son albümü ‘The Daughter of the Spring’de Mor Karbasi’nin ilham aldığı Amalia Rodrigues’ten Mercedes Sosa’ya büyük efsanelere göndermeler yapıyor. Türkiye’de de yayınlanan her iki albümün en güzel şarkıları ile Mor Karbasi Türkiye’de ilk kez 25 Mart Pazar akşamı saat 20.00’de Sakıp Sabancı Müzesi bünyesindeki the Seed’de sahne alacak! Tek kategoride, 110 TL’den satışa çıkan biletler Biletix’te…

NE OKUYALIM?

David S. Kidder  ile  Noah D. Oppenheim’ın kaleme aldıkları ‘Entelektüelin Kutsal Kitabı’ yılın her güne yeni bir konu sunan ilginç bir derleme! Birer sayfalık tarih, edebiyat, felsefe, matematik, bilim, din, güzel sanatlar ve müzik bilgileriyle zihninizi canlandırıp, eğitiminizi tamamlamanız ve kültürlü insanlar arasında hak ettiğiniz yeri almanız için tasarlandı. Her biri kendi dalında uzman kimselerin rehberliğinde hazırlanan kitap, okuyucusuna yedi farklı alandan toplam 365 temel bilgi sunuyor. Her sayfasında senenin farklı bir gününe özel, ilgi çekici konulara yer vererek, okurlarına ciddi bir entelektüel birikim kazandırıyor. Amerika’da çok satanlar listesine girmiş ve seri haline gelmiş olan Entelektüelin Kutsal Kitabı’nın etiket fiyatı 24.00TL.

NEREYE GİDELİM?

Abdi İbrahim İlaç100’üncü kuruluş yıldönümünü, ünlü ressam Van Gogh’un eserlerini bugüne kadar hiç deneyimlenmemiş yepyeni bir formatta sunan ‘Van Gogh Alive Dijital Sanat Sergisi’ ile kutluyor. Singapur’daki dünya prömiyerinin ardından ilk kez Türk sanatseverlerle buluşan, geleneksel sanat ve modern teknolojinin sentezlendiği Van Gogh Alive, dahi ressamın en ünlü eserlerini üç binin üzerinde dijital imaj ile çerçevenin içinden çıkararak izleyicilerine klasik müze gezisinin çok ötesinde bir deneyim yaşatıyor. Dev ekranlar, duvarlar, kolonlar, zemin ve hatta tavanı kaplayan 3000’den fazla dev boyuttaki Van Gogh görseliyle, ziyaretçilerine geleneksel müze ziyaretlerinde şimdiye kadar öğrendiklerini unutturuyor. Grande Exhibitions Avustralya tarafından tasarlanan bu çerçevesiz sergi 10 Şubat – 15 Mayıs tarihleri arasında Karaköy Antrepo’da (Pazartesi günleri hariç 11.00 – 19.00 saatleri arasında) gezilebilir.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın