Vatikan arşivlerini açığa çıkarıyor

Vatikan geçtiğimiz hafta, Yahudilerin Holokost’ta yok edilmelerine kayıtsız kaldığı tartışmaları ile sık sık gündeme gelen Papa XII. Pius ile ilgili bazı belgeleri sergiledi ve yakında tüm arşivin açılacağını bildirdi

Açığa çıkarılan belgeler, yüzyılların tarihini içeren Vatikan arşivine ait olup Papa XII.Pius’un İkinci Dünya Savaşı sürecindeYahudilerle ilgili yaklaşımına ilişkin bilgiler içermekte.

Belgelerden biri 1942’de bir Yahudi din adamının kaleme aldığı mektup. Mektupta din adamı, bulundukları kampa giysi gönderdiği için Roma Katolik Kilisesi’ne teşekkür etmekte. Bir diğer belgede Yahudi tutuklular , 1944’te desteğinden dolayı Papa XII. Pius’a şükranlarını ifadeetmekte. Mektupta; “Papa’nın gönderdiği cömert hediyeler, fiziksel durumumuza, tinsel ve moral açıdan çökmüş halimize hassasiyetinin ifadesiydi” denmekte ve 1942’de Polonya’ya sürülmekten Papa sayesinde kurtarıldıkları belirtilmekte.

Bu belgelerin ziyaretçilere açıldığı sergiyi gezen Vatikan Hükümet SekreteriTarcisio Bertone, Papa XII.Pius ile ilgili belgelerin etkileyici olduğunu söyledi.Bu belgeleri tarihi gerçeğin ortaya çıkması yönündeki çabanın örnekleri olarak niteleyen Bertone, Papa XII.Pius döneminde savaş esirleri ile ilgili iki milyondan fazla belge bulunduğunu ifade etti.

Vatikan Arşivleri Müdürü Sergio Pagano, XII.Pius dönemi ile ilgili tüm arşivin bir veya iki yıl içinde insanların hizmetine ve bilgisine sunulabileceğini söyledi.

Bilindiği gibi günümüz Katolik aleminin temsilcisi, Almanya doğumlu Papa XVI.Benedikt, Papa XII. Pius’un azizlik mertebesine ulaştırılması yönünde çalışmalar yapmakta. Ancak Yahudi kuruluşları XII.Pius’u Nazi vahşetine suskun kalmakla suçluyorlar. Katolik Kilisesi ise Papa Pius’un Hıristiyan kuruluşlarında gizlenen Yahudilerin yaşamını kurtardığını belirterek, Holokost dönemindeki suskunluğunu Yahudilerin içinde bulunduğu durumun daha da kötüleşmesini önlemek amacını taşıdığını ileri sürmekte.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın