İranlı ve İsrailli yönetmenlerde sorun yok

İran ile İsrail arasındaki gerilimli ortama rağmen, Ashgar Farhadi ile Joseph Cedar, Oscar ödül gecesi öncesinde düzenlenen panelde aynı salonda karşı karşıya oturdular

Bilindiği gibi İranlı yönetmen Ashgar Farhadi’nin filmi “A Separation” ile İsrailli yönetmen Joseph Cedar’ın “Footnote” adlı filmi Yabancı Lisanda En İyi Film dalında Oscar’a aday filmlerdi. Sonuçta İran filmi bu ödüle layık görüldü.

İran ile İsrail arasındaki gerilimli ortama rağmen, Farhadi ile Cedar Oscar ödül gecesi öncesinde düzenlenen panele katıldılar. Hatta bu etkinlikte karşı karşıya oturdular.

Son dönemlerde İranlı sporcuların İsraillilerin katıldıkları sportif yarışmaları boykot ettikleri bilinen bir gerçek. Hatta bir süre önce İranlı futbolcular menajerliğini İsrailli Avram Grant’ın yaptığı Sırbistan maçını oynamadılar.

Dindar bir Yahudi olan Joseph Cedar, Oscar öncesi panelin gerçekleştiği mekana Şabat olduğu için yürüyerek geldi ve önüne mikrofon konmasına izin vermedi.

Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülünü alan Cedar’ın filmi “Footnote” herhalde İranlı seyircilere ulaşmayacak, oysa Farhadi’nin Oscar ödüllü filmi “A Separation”ı İsrail’de şimdiden 30 bin kişi izledi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın