Elizabeth Taylor’un sanat koleksiyonu açık artırmada

Londra’daki Christie’s müzayede evinde düzenlenen açık artırmada efsanevi oyuncu Elizabeth Taylor’un sanat koleksiyonundan üç parça, yaklaşık 22 milyon dolara satıldı

Christie’s müzayede evi, Elizabeth Taylor’un Bel Air’deki evinin oturma odasını süsleyen Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un “Saint-Remy Şapeli” (Vue de l’Asile et de la Chapelle de Saint-Remy)adlı tablosunun 16 milyon dolara alıcı bulduğunu açıkladı.

7-8 Şubat günleri gerçekleşen açık artırmada Fransız ressam Edgar Degas’ın oto portresi ile Claude Pissarro’nun manzara resmi de 6 milyon dolara satıldı.

Elizabeth Taylor’ın babası Francis Taylor, Van Gogh’un ‘Vue de l’Asile et de la Chapelle de Saint-Remy’ adlı eserini 1963 yılında Londra’daki Sotheby’s müzayede evinden 257.600 dolara kızı için satın almıştı. Tablonun asıl sahibi konusunda açılan dava 2007’de sonuçlandı. 1939 yılında Nazi Almanya’sından kaçan Yahudi bir kadının açtığı dava, varisleri aleyhine 2007’de ABD Yüksek Mahkemesi’nin kararıyla çözüldü. Eser, menekşe gözlü efsanevi aktris Taylor’ın mülkiyetinde kaldı. Müzayedede 22 milyon dolara satılan üç tablo, Taylor’un koleksiyonundaki en değerli parçalar olarak kabul ediliyor.

Geçtiğimiz yıl hayata veda eden Elizabeth Taylor’a ait bu üç eser geçtiğimiz sonbaharda New York ve Londra’da sergilenmişti. Ünlü yıldızın sanat koleksiyonuna ait empresyonist ve modern resim tarzında 35 parçanın yine açık arttırma yolu ile peyderpey satışa çıkarılacağı belirtildi. Bunların arasında Miro, Renoir ve Magritte’in eserleri de yer almakta. İngiliz ressam Augustus John’un eseri olan ‘Poppet in Black Hat’ tablosu, babasının Elizabeth’e hediyesiydi.

Elizabeth Taylor’un sanat eserlerine merakı, Londra’da Old Bond Street’de galeri sahibi olan babasından geçti. Babası, ressam Augustus John ile çok samimiydi. Hatta Elizabeth’in doğduğu Hampstead’daki evi o ressamdan satın almıştı. Taylor’lar oraya taşındıklarında evin duvarlarında ressamın birçok tablosu asılıydı. Böylece tüm bu tablolar da Elizabeth’e miras kaldı.

İkinci Dünya Savaşı başlangıcında Francis Taylor ailesini ve işini California’ya taşıdı ve Beverly Hills Oteli’nde bir galeri açtı. Elizabeth’in mücevherata olan tutkusunun yanı sıra sanat eserlerine tutkusu da devam etti, babasının yönlendirmesi ile çok değerli eserler satın aldı. Ünlü oyuncunun hazine değerindeki mücevherleri geçtiğimiz yılın sonunda yine açık arttırma ile satılmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın